Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy numer "Przełomu"

17.06.2008 18:35 | 8 komentarzy | 2 087 odsłony | red
Ukazał się nowy numer "Przełomu" a w nim m.in.:
8
Ukazał się nowy numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzebinianie na rentgena do Chrzanowa
Pracownie rentgenowskie w przychodni zdrowia przy ul. Harcerskiej, jak i w ośrodku przy ul. Grunwaldzkiej są zamknięte. Pacjenci NZOZ Trzebinia na bezpłatne badania rentgenowskie muszą jeździć do ZLA w Chrzanowie lub MCM w Libiążu. Dlaczego?

Gdzie odbędą się przyszłoroczne Dni Chrzanowa?
Tyle, co zakończyły się Dni Chrzanowa, a burmistrz już myśli o kolejnych. Nie tyle zastanawia się nad doborem gwiazd, co miejscem, gdzie można by je zorganizować.

Chrzanów inwestuje w monitoring
W siedmiu gminnych szkołach już od ubiegłego roku funkcjonuje monitoring. W kolejnych czterech wkrótce ma szansę się pojawić.

Czekają na fotografie od mieszkańców
Chrzanowski Urząd Miejski zamierza wydać album o Chrzanowie, w którym chce umieścić najpiękniejsze zdjęcia gminy autorstwa mieszkańców. Tematyka fotografii dowolna.

Powiat wycofał się z finansowania zbiórki odpadów azbestowych
Na zbiórkę odpadów azbestowych Trzebinia przez lata dawała blisko dwa razy więcej, jak powiat. W nagrodę za hojność w tym roku akcję sfinansuje sama.

Chcieli boisko rezerwowe dla sportowców, mają śmietnisko
Tony gruzu budowlanego, starych rur kanalizacyjnych, destruktu asfaltowego, a nawet całych fragmentów jezdni, podrzucono na gminną działkę na terenie dawnej huty w Trzebini.

Co przyniósł bocian?
Maluchy urodzone w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie.

Mandat za brak legitymacji
Za brak legitymacji szkolej, uprawniającej do zniżki w autobusie ZK KM, uczennica podstawówki z Bolęcina trafiła na policję. Matka chce pociągnąć kontrolera do odpowiedzialności.

Albo mewy, albo ryby
W Rozkochowie problem. Mewy zjadają ryby, którymi zarybiane są tamtejsze, bardzo popularne, stawy. Ryb bronią strażacy, a mew program Natura 2000. Kto wygra tę batalię?

Czy ekonomik grzeszy?
W trzebińskim Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemiczych dyrekcja nie płaci nauczycielom za doraźne zastępstwa. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

W dywizji Agro
Prezes zarządu Zakładów Chemicznych Alwernia Wiesław Hałucha zapewnia, że firma ma się dobrze. Pracownicy są spokojni o przyszłość. Dostali nawet podwyżkę. Sto złotych brutto.

Trzebinia napisała najlepiej
Najwyższą w powiecie chrzanowskim średnią z obu egzaminów gimnazjalnych - 64,6 pkt. - uzyskali w tym roku uczniowie z Trzebini. Przekładając to na oceny szkolne, wychodzi, że w najlepszych gimnazjach średnia ocena z testu humanistycznego oscyluje w granicach trójki z plusem (ok. 35 pkt), a z testu z przedmiotów ścisłych w granicach trójki (29 pkt). Maksymalnie można było dotać 100 punktów, w euforię nie ma więc co wpadać.
Wyniki wszytkich gimnazjów w pięciu gminach powiatu chrzanowskiego i gminy Krzeszowice.

Dotknięcie Bliskiego Wschodu
Cały dzień jeździli po ugorach między Balinem, Byczyną i Ciężkowicami. Na koniec stanęli na wzgórzu Wianek. - To dotknięcie ziemi było nam potrzebne. Miejsce jest wspaniałe - oświadczyli zagraniczni urbaniści i audytorzy. Dotąd widzieli teren Nowego Miasta jedynie na zdjęciach satelitarnych. Teraz, na zlecenie inwestora z Bliskiego Wschodu (firma Limitless z Dubaju), mają sporzadzić rys koncepcyjny tego wielkiego przedsięwzięcia.

Powiatowy Zarząd Dróg rozstrzygnął przetargi
Cztery przetargi rozstrzygnięto ostatnio w PZD. Wkrótce zatem zwycięskie firmy przystąpią do robót drogowych, a ich spiętrzenie przypadnie jak zwykle na sierpień i wrzesień.
Lada moment należy się spodziewać remontu ul. Mokrej w Okradziejówce (gmina Chrzanów), budowy chodnika przy ul. Kasztanowej w Płokach (gmina Trzebinia), przebudowy skrzyżowania siedmiu ulic w Libiążu oraz do budowy chodnika przy ul. Astronautów w Żarkach (gmina Libiąż).

Dochodzenie do równowagi
Jeśli zrealizujemy wszystkie zadania obecnego, Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, powiat nie tylko nie zbankrutuje, ale zachowa pełną płynność finansową a wskaźnik zadłużenia, wynoszący maksymalnie 60 proc. wartości budżetu, nie przekroczy 30 proc. – zapewnia wicestarosta Adam Potocki.

Mieszkamy w szambie
Zniszczony rower, zalane deski na meble, spleśniałe ziemniaki, a do tego smród, który nie daje spać po nocach, ani ze smakiem zjeść obiadu – mieszkańcy ulicy Urzędniczej w Libiążu wyliczają straty wyrządzone przez niedrożną kanalizację.

Nie przyjmą szklanych słoików
Nawet przy braku jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowego i nerek, bez przewlekłych chorób, badanie ogólne moczu warto wykonywać co najmniej raz w roku – podkreśla Maciej Kiersztejn, ordynator oddziału nefrologii w chrzanowskim szpitalu.

Jezus zamiast komputera
Jak obchodzono sześćdziesiątą rocznicę Pierwszej Komunii Świętej w Krystynowie?

Nie powinno być korków
Skrzyżowanie ulic: Leśnej, Jaworowej, Szybowcowej, Górniczej, Sikorskiego, 1 Maja i ks. Pieli w Libiążu jeszcze w tym roku zmodernizuje firma Drobet z Krzeszowic.

Może w przyszłym roku
Idący od wieżowców przy ul. Wodzińskiej w Chrzanowie wzdłuż działek w kierunku garaży, muszą uważać na pędzące samochody. Od lat mieszkańcy nie mogą doprosić się o chodnik.

Pojemność mocno ograniczona
Dla blisko 130 dzieci z gminy Krzeszowice w tym roku zabraknie miejsc w samorządowych przedszkolach.
- Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy – przyznaje naczelnik wydziału spraw obywatelskich UM w Krzeszowicach Barbara Adamczyk.

Ksiądz Strzeczyk opuszcza tenczyńską parafię
Po 19 latach proboszcz ks. Krzysztof Strzelczyk opuszcza parafię w Tenczynku. Od lipca pracować będzie w parafii w Krakowie – Prokocimiu.

Pod obserwacją
Jeszcze w tym tygodniu na krzeszowickim dworcu autobusowym montowane będą kamery. Niedługo zawiśnie tam również tablica z jednolitym rozkładem jazdy.

Sztuczne ognie są za drogie
W sobotę po południu mieszkańcy Krzeszowic narzekali na brak atrakcyjnej muzyki do tańca, w niedzielę o tej samej porze bawili się w najlepsze.

Złote Gody w Babicach
O historii swojego związku opowiadają Irena i Władysław Bieńkowie z Rozkochowa.

Jedziemy na wczasy
Kuszące niską ceną i doskonałymi warunkami oferty wycieczek w folderach nie zawsze okazują się zgodne z rzeczywistością - ostrzega powiatowy rzecznik konsumentów, Bernadetta Dereszowska.

Ogród potrafi się odwdzięczyć
Pod iglaki lepiej nadaje się kora, pod kwiaty natomiast drobne kamyki. Podsypywanie nimi roślin sprawia, że chwasty nie rosną tak szybko – przekonuje Wioletta Suska z Psar.
W jej ogrodzie od kolorowych kwiatów aż się roi. Właścicielka najbardziej kocha róże. Bo za niewiele włożonej przy nich pracy, potrafią się odwdzięczyć prawdziwie królewskim pięknem.