Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Nowe otwarcie Domu Pamięci Baty w Chełmku

24.06.2008 22:35 | 0 komentarzy | 1 759 odsłona | red
Dziesiątki zdjęć, przedmiotów z czasów II wojny światowej i zachowanych dokumentów - to główne elementy nowej ekspozycji w Domu Pamięci Baty w Chełmku. Otwarcie w środę o godz. 16.00.
0
Nowe otwarcie Domu Pamięci Baty w Chełmku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziesiątki zdjęć, przedmiotów z czasów II wojny światowej i zachowanych dokumentów - to główne elementy nowej ekspozycji w Domu Pamięci Baty w Chełmku. Otwarcie w środę, 25 czerwca o godz. 16.00.

W październiku ubiegłego roku Thomas J. Bata - syn legendarnego przemysłowca i założyciela chełmeckiej fabryki butów gościł wraz z żoną Sonją w Chełmku. Po zobaczeniu ekspozycji poświęconej jego ojcu, przekazał na powiększenie zbiorów Domu Pamięci Baty 10 tysięcy dolarów.

- Rozszerzyliśmy ekspozycję o nową salę poświęconą historii Chełmka i okolic. Znalazły się w niej fotografie archiwalne z Bobrka, Chełmka i Gorzowa, przedmioty codziennego użytku, dokumenty. Jest też kącik poświęcony losom mieszkańców podczas II wojny światowej - opowiada Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Elektroniczne zbiory DPB zawierają ponad tysiąc fotografii. Część z nich - oryginalnych zdjęć - spoczywa bezpiecznie w archiwum.

Podczas otwarcia nowej części ekspozycji będzie promowane najnowsze wydawnictwo - folder i płyta DVD "Dom Pamięci Baty miejscem zachowania obuwniczych tradycji i historii Ziemi Chełmeckiej".

Swoją pracę, wyróżnioną w XII edycji ogólnopolskiego konkursu "Historii Bliskiej" - "Mała Ojczyzna w pamięci i świadectwach", podczas otwarcia zaprezentują Joanna Sibik z klasy II LO oraz Mariusz Dynak i Piotr Kubas z III klasy technikum informatycznego z PZ 8 w Chełmku. Konkurs zorganizował ośrodek KARTA w Warszawie we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Bankową im. Kronenberga.
(ski)

Na zdjęciu: Dotychczasowa wystawa poświęcona Tomaszowi Bacie od środy będzie rozszerzona o eksponaty związane z codziennym życiem mieszkańców Chełmka i okolic