Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Młodzieżowe Centrum Kariery w Trzebini

30.07.2008 11:16 | 0 komentarzy | 2 979 odsłony | red
Od nowego roku szkolnego w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini rozpocznie działalność Młodzieżowe Centrum Kariery. Placówkę prowadzić będzie Ochotniczy Hufiec Pracy.
0
Młodzieżowe Centrum Kariery w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od nowego roku szkolnego w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini rozpocznie działalność Młodzieżowe Centrum Kariery. Placówkę prowadzić będzie Ochotniczy Hufiec Pracy.

Podobnej placówki, jak dotąd, nie ma w Małopolsce Zachodniej. Młodzieżowe Centra Kariery funkcjonują natomiast w Brzesku, Niepołomicach, Miechowie i Myślenicach i cieszą się tam duża popularnością.

- Komenda Wojewódzka OHP zwróciła się do nas z zapytaniem, czy gmina nie użyczyłaby lokalu na prowadzenie MCK. Rozmowy trwały długo. OHP zaproponowaliśmy pomieszczenia w SP nr 4 na osiedlu Górka, które obecnie nie są wykorzystywane. Użyczymy ich na siedem lat – streszcza wiceburmistrz Trzebini ds. oświatowych Wiesław Pierzchała.

Dyrektor trzebińskiej “czwórki” Jolanta Wielonek wyraziła zgodę na użyczenie pomieszczeń. Również szefowej Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krakowie Krystynie Rozłąkowskiej, która odpowiada za prowadzenie MCK, proponowana lokalizacja spodobała się. Zgodę na prowadzenie MCK w Trzebini musieli jeszcze wyrazić radni.

- Jestem za utworzeniem Centrum. Pytanie, ile nas to będzie kosztowało – o szczegóły dopytuje radny Zbigniew Duda.

- My użyczamy tylko pomieszczeń. Wyposażenie MCK, zatrudnienie ludzi do pracy z młodzieżą, a nawet opłaty za media, to wszystko pokrywa OHP – zapewnia wiceburmistrz Pierzchała.

Radni wyrazili zgodę na użyczenie pomieszczeń w szkole nr 4 OHP na prowadzenie Młodzieżowego Centrum Kariery. Placówka ruszy jesienią.
(AJ) 

Na zdjęciu: Krystyna Rozłąkowska tłumaczyła na sesji, czym są Młodzieżowe Centra Kariery

**********
Młodzieżowe Centra Kariery tworzone są w celu:
- przygotowania młodzieży do wejścia na rynek pracy
- wyrobienia w niej nawyku samokształcenia
- przybliżenia procesu samozatrudnienia poprzez nauczenie podstaw ekonomii i funkcjonowania biznesu
- nauki pracy w grupie
- bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami
- oferują naukę przez działanie oraz możliwość praktycznego sprawdzenia wyuczonej wiedzy, pozwalając młodym tworzyć mini przedsiębiorstwa czy inkubatory przedsiębiorczości

Usługi MCK kierowane są do:
- młodzieży pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, zagrożonej demoralizacją i wykluczeniem społecznym, mającej braki w wykształceniu, będącej pod opieką OHP.