Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Oddaj krew i zostań dawcą szpiku kostnego

06.02.2009 11:31 | 3 komentarze | 6 203 odsłon | red
CHRZANÓW. W piątek od rana trwa w II LO akcja oddawania krwi i zapisów do rejestru dawców szpiku kostnego. Od godz. 12 można to zrobić w I LO.
3
Oddaj krew i zostań dawcą szpiku kostnego
Pobór krwi w II LO w Chrzanowie. Na zdjęciu uczniowie: Wojciech Trębacz, Ireneusz Czerwonka, Katarzyna Kurdziel oraz pielęgniarka-wolontariuszka Iwona Kikla
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CHRZANÓW. W piątek od rana trwa w II LO akcja oddawania krwi i zapisów do rejestru dawców szpiku kostnego. Od godz. 12 można to zrobić w I LO.

Wszystkie osoby chcące włączyć się w akcję ratowania życia poprzez oddanie szpiku kostnego, mogą pomóc cierpiącym na nowotwory krwi. Poszukiwane są zwłaszcza osoby w wieku 18-40 lat.

- Transplantacja to najskuteczniejszy, a czasem jedyny sposób na wyleczenie - podkreśla dyrektor I LO w Chrzanowie, Bożena Bierca.

- Dzięki temu możemy pomóc innym. Przyjechaliśmy z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini razem z grupą 35 uczniów – mówi nauczycielka Iwona Błaszczyk, która też oddała krew.

- W ciągu ostatnich czterech lat miałam już dwa autoprzeszczepy szpiku. Wiem, co może znaczyć taki dar dla osób chorych. Zwłaszcza, jeśli nie mogą tak, jak ja mieć transplantacji z własnego organizmu. Warto jednak walczyć – mobilizuje wszystkich Monika Bochenek z Dulowej, pracująca kilka lat temu jako pielęgniarka w chrzanowskim szpitalu, a dziś będąca na rencie. Jako wolontariuszka pomaga dziś innym pielęgniarkom pobierać krew do badań.

Każdy, kto chce zostać kandydatem na dawcę szpiku kostnego i figurować w rejestrze dawców, w godz. 12-15 może się zgłosić do I LO w Chrzanowie. Specjaliści z Fundacji „Przeciwko Leukemii” im. Agaty Mróz-Olszewskiej pobierać będą krew (10 ml) i udzielać wszystkich informacji na temat przeszczepów szpiku kostnego.
(e)