Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 11. numer "Przełomu"

18.03.2009 18:27 | 10 komentarzy | 6 513 odsłon | red
Ukazał się nowy, 11. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
10
Ukazał się nowy, 11. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

AKTUALNOŚCI
Koniec marszu do woja
Młodzi mężczyźni już nie stają do wiosennego poboru, tylko mają obowiązek uzyskania tzw. kwalifikacji wojskowej.

Obywatele gorszej kategorii?
Przeszło tysiąc dwieście osób odciętych od świata. Rozpoczął się remont ronda przy ulicy Oświęcimskiej, a w efekcie przez potężne i na dodatek rozproszone osiedle Kąty w Chrzanowie przestało jeździć gros autobusów. Ludzie nie mają się jak dostać do pracy, urzędów, szkół czy przedszkoli. Do centrum chodzą pieszo.

Kierowców trafia szlag
Podróż przez ulicę Borowcową w Chrzanowie może się zakończyć zniszczeniem zawieszenia. Mateusz Zdebik z Zagórza stracił amortyzator.

Bezdomny Fablok
Piłkarze Fabloku Chrzanów żegnają się ze stadionem przy ulicy Fabrycznej. W rundzie wiosennej, pierwszy raz w historii klubu, opuszczą swój "matecznik". Zagrają na boisku MKS Trzebinia-Siersza.

ALWERNIA
Sygnalizowane niebezpieczeństwo

Gdy dojdzie do tragedii, burmistrzowi pozostaną wyrzuty sumienia, że nie zrobił nic, żeby jej zapobiec - Henryk Ryba od lat przekonuje do zamontowania sygnalizacji świetlnej przy przejeździe pod wiaduktem kolejowym w Regulicach.

Zakupimy jeszcze Kubusia
Maluchy mają teraz swój kącik, internauci więcej miejsca przy komputerach, zaś podręcznego katalogu książek nie trzeba już upychać. Bibliotece w Alwerni przybyło około 25 metrów kwadratowych powierzchni.

BABICE
Trzeba ograniczyć straty wody

Najważniejsze to maksymalnie skrócić czas reagowania na wszelkie awarie w sieci wodociągowej i w ten sposób dążyć do ograniczenia strat wody w sieci - podkreśla nowy prezes spółki Gospodarka Komunalna w Babicach Michał Patrzałek.

Z remontami ruszą od kwietnia
483,7 tys. zł zamierza w tym roku wydać gmina na remonty, budowę i oczyszczanie dróg i placów. Chce również uregulować stan prawny kilku ulic.

CHEŁMEK
Jeśli nie zdążą, czeka ich zamknięcie

Jeśli do końca 2010 roku Dom Pomocy Społecznej w Bobrku nie będzie dostosowany do europejskich standardów, zostanie zamknięty. Szefostwo DPS-u jest jednak spokojne.
- Zdążymy - mówi Mariusz Sajak, dyrektor placówki. Zapewnia, że uda się to rok przed upływem terminu.

Szkoła jest rentowna
Z ostatnich wyliczeń, a raczej prognoz, wynika, że tylko w tym roku oświęcimskie starostwo dołoży do Powiatowego Zespołu nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku prawie 800 tysięcy złotych. Tyle tylko, że to założenia powiatowych urzędników. Dyrektor twierdzi, że ewentualna strata będzie o połowę mniejsza. Wniosek wysuwa na podstawie doświadczenia z lat poprzednich. Sam starosta Józef Kała nie kojarzy jednak jaką kwotę wyliczyli podlegli mu urzędnicy.

CHRZANÓW
Na przekór mieszkańcom

Od 1 kwietnia w poniedziałki Urząd Miejski w Chrzanowie czynny będzie od godz. 7 rano, w piątki natomiast tylko do 14.

Skromniutkie Dni Chrzanowa
O przygotowaniach do tegorocznych Dni Chrzanowa mówi Jan Smółka, dyrektor MOKSiR.

KRZESZOWICE
Grozi zawaleniem
Kolejny raz nie udało się gminie zdobyć pieniędzy na zabezpieczenie zamku w Rudnie. Ruiny zamknięto na cztery spusty, w obawie przed zawaleniem.

Nie widzą naruszeń
Program rewitalizacji obszarów miejskich nie narusza interesów właścicieli kamienic w centrum Krzeszowic – stwierdzili większością głosów krzeszowiccy radni.

Zamiast burzyć wyremontowali
Blisko 200 tys. zł kosztował remont wnętrza jednego z budynków krzeszowickiego Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu, gdzie znajdzie się miejsce dla 60 stacjonarnych pacjentów. Ostatnie prace jeszcze tam trwają.

Burki pojadą na Śląsk
Bezdomne psy z Krzeszowic lądować będą w schronisku w Jastrzębiu Zdroju. Dotychczas jeździły do Olkusza, gdzie niedawno zakazano dalszego przyjmowania zwierząt.

LIBIĄŻ
Mobilizują dłużników

OPS odzyskuje coraz więcej pieniędzy od dłużników alimentacyjnych.
Józefa Skalniak, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu mówi, że to efekt różnych działań prowadzonych przez kierowaną przez nią placówkę, m.in. konsekwentnego składania wniosków o egzekucje komornicze.

Plan rozwoju Żarek
Zdania mieszkańców Żarek w sprawie uaktualnionego Planu Odnowy Wsi są podzielone. Jedni wiele by jeszcze zmieniali w dokumencie, innym się podoba. Niemal wszyscy mają jednak świadomość, że bez takiego planu szanse sołectwa na pozyskanie unijnych dotacji są znikome.

TRZEBINIA
Budynek pokopalnianej przychodni pod młotek
Do urzędu zgłosiły się już osoby, zainteresowane wykupem budynku pokopalnianego ośrodka zdrowia przy ul. Grunwaldzkiej. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Trzebinia", który aktualnie dzierżawi obiekt od gminy, nie ma nic przeciw, pod warunkiem, że nadal funkcjonowałaby tam przychodnia zdrowia.

Ożywić Sierszę
Być może pod naszym sztandarem sierszański stadion wreszcie ożyje - mówi Wojciech Kuliński, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Siersza.

REGION
Anonimowa pomoc przez telefon

Od 15 lat przy OPS w Trzebini działa telefon zaufania. Ludzie dzwonią z różnymi problemami. Przeczytaj, z jakimi.

Samorządy na czele, przedsiębiorcy na końcu
W pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych przodują samorządy powiatu chrzanowskiego. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o działających tam przedsiębiorcach - stwierdził Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego.

Warunki ważniejsze od pieniędzy
Gmina Chrzanów nie sprzedała działki na skrzyżowaniu ul. Berka Joselewicza z ul. Świętokrzyską, bo obaj przedsiębiorcy zainteresowani jej nabyciem nie okazali wymaganych dokumentów.

PRAWO
Mieszkańcy coraz częściej interweniują

2381 - tyle razy mieszkańcy powiatu chrzanowskiego interweniowali w 2008 roku u Powiatowego Rzecznika Konsumentów. To o 500 więcej, niż rok wcześniej.

Kupujemy nieruchomość z hipoteką
Nie bójmy się kupowania nieruchomości obciążonej hipoteką. Taka nieruchomość jest zjawiskiem powszechnym i normalnym w realiach gospodarki wolnorynkowej - mówi Rafał Sikora z Biura Prawnego NIVIS w Chrzanowie. Podpowiada jednak na co trzeba uważać.

Z premią albo bez
Od 1 kwietnia wchodzą w życie przepisy ułatwiające odzyskanie oszczędności ze starych książeczek mieszkaniowych. Osoby, które chcą zlikwidować książeczkę mieszkaniową, nie muszą już dokonywać skreślenia z list prowadzonych przez urzędy wojewódzkie.

GOSPODARKA
Zamiast tortu cięcia i zwolnienia
Zwolnili ludzi, ograniczyli produkcję, ścięli też pieniądze przeznaczone na inwestycje i remonty. Kryzys dopadł kolejne firmy powiatu chrzanowskiego i okolic. Padło na Fablok, jeden z największych zakładów Chrzanowa. Ten jubileuszowy rok dla fabryki lokomotyw (powstała w 1919 roku) jest jednak kiepski.

40 procent dla małego przedsiębiorcy
Od 5 marca do 3 kwietnia trwa nabór wniosków o unijne dofinansowanie projektów inwestycyjnych rozwijających i podnoszących konkurencyjność małych firm w Małopolsce. Czy firmy ziemi chrzanowskiej sięgną po te pieniądze?

Kryzys może być wyzwaniem
Obserwujemy nieznaczny spadek zaopatrzenia w wodę. Jest kryzys. Firmy zaczęły oszczędzać. Nie rezygnują z niej jednak, a ograniczają zużycie. Każdego miesiąca z czatkowickiego źródła "Nowe" pracownicy Edenu rozprowadzają po całej południowej Polsce 3,8 miliona litrów wody.

Nie będzie dwóch zarządów I dwóch rad nadzorczych
W ubiegłym roku pracownicy i byli pracownicy stali się w stu procentach właścicielami Fabloku. Mając w rękach 100 procent jego akcji, wciąż tworzyli spółkę pracowniczą. Teraz postanowili, że staną się jednością - Pierwszą Fabryką Lokomotyw w Polsce Fablok SA.

EDUKACJA
Sześciolatkom nie spieszno do szkoły

Od września rodzice mogą posyłać sześciolatki do szkół. - Mogą, ale nie muszą. Może się więc okazać, że my przygotujemy się na przyjęcie dzieci i zatrudnimy dodatkowych nauczycieli, którzy we wrześniu nie będą mieli kogo uczyć - podkreśla Tadeusz Kołacz, dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkoli w Chrzanowie.

Rozbieżne informacje
Do Chełmka dotarła radosna wieść. Wyszła z oświęcimskiego starostwa. Elektroniczne systemy naboru do szkół ponadgimnazjalnych istniejące w powiatach oświęcimskim i chrzanowski się widzą. Innymi słowy, uczniowie z Libiąża, Chrzanowa, Alwerni czy Trzebini mogą składać dokumenty do szkół powiatu oświęcimskiego drogą elektroniczną. Podobnie jest w drugą stronę. Czy jednak na pewno?

Lgota laureatem ministerialnego konkursu "Otwarta szkoła"
Lgotę odwiedził podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Krzysztof Stanowski, by osobiście pogratulować pomysłu uruchomienia przy podstawówce punktu przedszkolnego.

MAGAZYN
Ciemna strona sukcesu

Sukces jest jak moneta. Niech będzie, że polska złotówka. Z jednej strony mamy orła, któremu z powodu osiągnięć rosną skrzydła. Ale z drugiej strony jest reszka: zazdrość, zawiść i podcinanie skrzydeł - przestrzega Beata Stępień, wiceprezes Towarzystwa Oświatowego Ziemi Chrzanowskiej.

Jest lustrem czeskiego narodu
Znalazł klucz do serca Danuty Wałęsy, prześwietlił Czechów, uderzył w świętość Tomasza Baty, ale zarazem uczynił zeń bohatera. Mariusz Szczygieł, od 20 lat reportażysta "Gazety Wyborczej", odwiedził Chełmek.

Lubię uczyć dzieci emigrantów
Angielski jest w szkole zakazany. Staram się, żeby dzieci mówiły tylko po polsku. Na szczęście widzę pozytywne efekty - mówi pochodzący z Chrzanowa 32-letni Bogdan Bębenek, dyrektor Polskiej Szkoły w angielskim Redditch.

Kobieta - kominiarz
Zamiast łapać się za guziki własnych kurtek, niektórzy podbiegają do mnie i próbują wyrwać je z mojego munduru! - śmieje się 34-letnia Monika Cichoń-Suda z Tenczynka. Jest kobietą - kominiarzem.

ROZMAITOŚCI
Wejdź w wiosnę kolorami

Choć fiolety jeszcze nie wyszły z mody, coraz częściej dominującymi barwami stają się żółcie, pomarańcze i zielenie, łączone w kontrastowe wzory.
Co będzie modne wiosną radzi Aneta Kosowska z artystycznej pracowni krawieckiej Ann Studio w Chrzanowie.

Kukurydza na talerzu
Mają dużo skrobi, niewiele tłuszczu oraz dużo witamin i minerałów. Ziarna kukurydzy są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Oszukać głód zapachem
Różnorodność zapachowa sprawia, że w zależności od nastroju i upodobań, możemy pachnieć słodko lub orzeźwiająco. Pamiętajmy jednak, że waniliowe pachnidła powodują, że w oczach innych możemy wydawać się tężsi, niż w rzeczywistości jesteśmy.

KULTURA
Nowoczesny Chrystus

Premiera "Zmartwychpowstania" - misterium Męki Pańskiej w "Sokole" w Trzebini. Widowisko zrealizowane w całości przez amatorów daleko wykracza poza standardy parafialnego teatrzyku. Może udanie współzawodniczyć z profesjonalnymi spektaklami.

Historia stworzona przez mieszkańców
Moja babcia szyła na tej przedwojennej maszynie. Potem maszyna stała długo zapomniana i nieużywana, aż w końcu nadarzyła się okazja, by pokazać ten zabytkowy sprzęt - opowiada Jolanta Mazgaj - kierownik filii nr 6 w Płazie, pochylając się nad starym urządzeniem.
Wystawę pt. "Dzieje Płazy" można oglądać w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

W Sokole jak w Multikinie
Coraz bliżej nam z repertuarem kinowym do Krakowa. Jeszcze w tym roku w trzebińskim "Sokole" zostanie zainstalowany projektor cyfrowy umożliwiający nie tylko lepszą jakość wyświetlania, ale i szybszą obecność premierowych filmów w naszym powiecie.