Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kto przyniesie najwyższą palmę?

27.03.2010 13:11 | 9 komentarzy | 3 516 odsłony | red
W niedzielę o godz. 13 na Rynku w Chrzanowie rozpocznie się konkurs palm wielkanocnych.
9
Kto przyniesie najwyższą palmę?
W ubiegłym roku jednym z laureatów konkursu był Karol Szczepina
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę o godz. 13 na Rynku w Chrzanowie rozpocznie się konkurs palm wielkanocnych.

Jurorzy będą oceniać palmy w trzech kategoriach: małe (do 1 metra), średnie (1-3 metry) i duże (powyżej 3 metrów). Do ich wicia powinny być użyte naturalne materiały, jak trzcina, choina turecka, borowina, bukszpan, cyprys i leszczyna. Dla ozdoby można wykonać kwiaty z bibuły. Laureaci otrzymają nagrody (m.in. książki).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku najwyższa palma miała prawie 7 metrów wysokości. Wykonali ją członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół "Nie bądź sam" z Żarek.
(RAT)

W niedzielę można się też wybrać na uroczystości Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej.
O godz. 8.00 rozpocznie się tam mierzenie i stawianie konkursowych palm. O godz. 12.00 nastąpi zaś uroczystość poświęcenia palm na lipnickim rynku, a później uroczysta msza św. w Kościele św. Andrzeja pod przewodnictwem ks. biskupa Wiktora Skorca. Ok. godz. 14.30 nastąpi rozstrzygnięcie 52. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego oraz wręczenie nagród. Podczas uroczystości w Lipnicy odbędą się także występy zespołów ludowych, koncert orkiestry dętej, koncert muzyki dawnej, pokaz gotowania potraw wielkanocnych.

Lipnica Murowana słynie z organizowanych od 50 lat konkursów lipnickich palm. Zwana jest często przez turystów i gości „Miasteczkiem świętych, zabytków i palm”. Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest XV-wieczny gotycki kościół św. Leonarda zachowany od czasu budowy w niezmienionym kształcie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Lipnicy znajdują się również dwa inne cenne kościoły murowane: gotycki św. Andrzeja i barokowy św. Szymona z Lipnicy. Znajduje się tutaj także klasycystyczny dwór, w którym mieszkała rodzina Ledóchowskich, z której pochodzą błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska i kanonizowana w 2003 roku św. Urszula Ledóchowska.  W 2007 roku do grona lipnickich świętych dołączył św. Szymon – XV wieczny zakonnik i kaznodzieja.