Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kadrowe trzęsienie ziemi w SRK. Dotychczasowi prezesi do Trzebini już nie przyjadą

07.03.2024 19:31 | 3 komentarze | 4 952 odsłony | Alicja Molenda
Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu odwołała Prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) a także trzech jej wiceprezesów.
3
Kadrowe trzęsienie ziemi w SRK. Dotychczasowi prezesi do Trzebini już nie przyjadą
Siedziba SRK w Bytomiu (fot. SRK.com.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ze stanowiskiem prezesa pożegnał się - Janusza Smoliło, wiceprezes ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń - Marek Pieszczek, wiceprezes ds. likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem - Piotr Bojarski oraz wiceprezes ds. innowacji technologicznych i zamówień - Adam Smoliński. Rada nadzorcza ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na zwolnione stanowiska.

Wśród wymagań jest m.in posiada wykształcenie wyższe, co najmniej pięcioletni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek, co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.

Dotychczasowy prezes SRK powołany został na stwnowiski w 2021 r. Jest działaczem PiS. W wyborach samorządowych w 2014 i 2018 r. był kandydatem tej partii na radnego w Jaworznie. Pełnił też funkcję sekretarza komitetu terenowego PiS.

Smoliło, Pieszczek i Bojarski wielokrotnie bywali w Trzebini i Urzędzie Wojweódzkim w Krakowie w związku z trzebińskimi zapadliskami. Teraz ich następcy będą poznawać temat od podstaw.

Ogłoszenie o konkursach na stanowiska po odwołanych prezesach pojawiło się w środę na stronie internetowej SRK oraz w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Aktywów Państwowych. Termin przyjmowania zgłoszeń jest bardzo krótki - 13 marca 2024 r.

Uposażenie na stanowsku prezesa i wiceprezesów SRK to ok. 1 mln zł brutto rocznie.

1 marca SRK trafiła pod skrzydła nowo powstałego ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach. Miisterstwo to ma przygotować wyczekiwaną od dwóch lat specustawę dla Trzebini.

W Trzebini SRK zajmuje się szkodami wyrządzonymi wskutek likwidacji KWK Siersza. Jej odwołani prezesi wielokrotnie przyjeżdżali do Trzebini, spotykali się z burmistrzem i mieszkańcami miasta. Zostawili na biegu wiele spraw związanych z zapadliskami, m.in. uzdatnianie cmentarza w Gaju i Trentowca, nierozwiązny temat odródków działkowych.

SRK jest spółką Skarbu Państwa, finansowaną głównie z budżetowych dotacji. Zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W skład spółki wchodzi m.in. Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, mający kilkanaście pompowni w zamkniętych kopalniach. Do SRK należy ponadto kilkanaście tysięcy działek w ponad 70 gminach oraz kilka tysięcy budowli i budynków. Spółka zarządza pokopalnianymi mieszkaniami.