Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nauczyciel - zawód deficytowy w powiecie chrzanowskim

02.02.2024 17:00 | 2 komentarze | 4 301 odsłony | (oprac. AM)
PUP w Chrzanowie ogłosił prognozę dotyczącą zawodów deficytowych w powiecie chrzanowskim na rok 2024. Są wśród nich niektóre specjalności nauczycielskie.
2
Nauczyciel - zawód deficytowy w powiecie chrzanowskim
Graf. FB PUP Chrznanów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Barometr zawodów” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2024 r. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie III i IV kwartału 2023 r. Jak sytuacja wygląda teraz, można przeczytać na załączonej grafice.

Wśród brakujących na rynku profesji jest wiel od budownictwa i opieki zdrowotnej po edukację i technologię, dlatego każdy baromentr jest mało precyzyjnym, choć istotnym źródłem wiedzy dla osób planujących swoją ścieżkę kariery lub firm planujących strategie zatrudnienia.

Autorzy powiatowego "Barometru" zastrzegają, że sytuacja w poszczególnych zawodach może się zmieniać w zależności od uwarunkowań rynkowych.

Barometr odzwierciedla też globalne trendy poszukiwanych zawodów w związku postępem nowych technologii i starzeniem się populacji. Niektóre branże mogą być narażone na zmniejszenie zapotrzebowania na ręce do pracy, co może być związane ze zmianami technologicznymi czy ekonomicznymi.

Raport uświadamia znaczenie kształcenia ustawicznego i konieczności śledzenia trendów zmieniającego się rynku pracy.

-------------------------------------------------------------------------

Najbardziej potrzebne zawody 2024 w Polsce

Automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.

W 2024 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód technik elektromobilności.

- Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa. Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie, stale dostosowując się do potrzeb, jakie bezpośrednio kształtuje rynek oraz społeczeństwo. Ponadto, istotny wpływ na rozwój elektromobilności mają działania podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej, w zakresie pro środowiskowego kształtowania modelu transportowego w państwach członkowskich" - czytamy w informacji MEN dotyczącej prognozy. Według resortu oznacza to, że zakres prac w zawodzie technik elektromobilności będzie zwiększał się w sektorze motoryzacyjnym oraz będzie wymagał stałej transformacji kompetencyjnej w najbliższych latach.

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, samorządy na 2025 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2024. Kwota z subwencji dla szkół kształcących w zawodach z "listy krajowej" na jednego ucznia zostaje zwiększona o 1250 zł, a na dofinansowanie pracodawcom kształcenia ucznia-pracownika młodocianego w zawodach z "listy krajowej" o 2000 zł. Zwiększone finansowanie dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i będzie kontynuowane przez cały cykl ich kształcenia w danym zawodzie.

Dane pochodzą z Instytutu Badań Edukacyjnych i operają się na statystyce publicznej (Główny Urząd Statystyczny), danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.