Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy, 23. numer "Przełomu"

08.06.2010 18:41 | 10 komentarzy | 7 088 odsłon | red
Ukazał się nowy, 23. numer "Przełomu" a w nim m.in.:
10
Ukazał się nowy, 23. numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ukazał się nowy, 23. numer "Przełomu" a w nim m.in.:

AKTUALNOŚCI
Sprzedani razem z domem
Genowefa i Eugeniusz Szkarłatowie z Lgoty są już po osiemdziesiątce. Właśnie dowiedzieli się, że ich syn sprzedał dom, w którym mieszkają od kilkudziesięciu lat.

Dwie plagi powiatu
Komary i krocionogi atakują Trzebinię, Chrzanów i Libiąż. Kto nas przed nimi obroni?

Co się stało na Lipowcu
Są poważne problemy z zamkiem. Dyrektor Jerzy Motyka wzywa na pomoc urząd marszałkowski.

Przymiarki Fabloku
Zakład szuka rynku zbytu m.in. na Śląsku. Co chce sprzedawać?

Spalarnia – szansa czy zagrożenie
Rozpoczynamy cykl artykułów poświeconych planowanej budowli spalarni odpadów w powiecie chrzanowskim. Chcemy w nich prezentować stanowiska ekspertów i dylematy zwykłych ludzi. Zwolenników i przeciwników spalarni. Chcemy pomóc w dostarczeniu niezbędnej wiedzy, która ułatwić powinna mieszkańcom wypracowania sobie poglądu na temat inwestycji, która dla jednych jest zagrożeniem dla innych szansą.
Na początek poprosiliśmy o opinie kilku lokalnych polityków. Rozmawiamy też z przedstawicielem stowarzyszenia EKO LU oraz szefem chrzanowskiego PEC-u.

Nadal brakuje miejsc w przedszkolach
W przedszkolach w powiecie chrzanowskim, w Chełmku i Krzeszowicach brakuje miejsc. Na listach rezerwowych znalazło się ponad 300 dzieci. Najwięcej w Chrzanowie i Trzebini. Trochę mniej niż rok temu.

Problem z ptaszkiem
Jak to możliwe, że ptak blokuje remont bloku przy ulicy Wyszyńskiego w Chrzanowie? Budowlańcy faktycznie rozpoczną prace dopiero wtedy, gdy wyklują się młode pustułki.

PEC czeka na decyzje
Stoimy właśnie przed koniecznością podjęcia decyzji związanych z kompleksową modernizacją ciepłowni Południe w Chrzanowie. Są spore naciski ze strony Libiąża w sprawie likwidacji tamtejszej ciepłowni w centrum miasta. Oznacza to dla firmy  poniesienie wydatków rzędu kilkudziesięciu milionów złotych - mówi Jacek Boroń, prezes zarządu PEC Chrzanów sp. z o.o. Kto za to zapłaci?

Pomoc odpalona
Trzynaście tysięcy złotych eksplodowało nad Chrzanowem podczas święta miasta. Dziesięć tysięcy zamierza wystrzelić w niebo Trzebinia. Dlaczego nie postanowiono przeznaczyć tych pieniędzy przykładowo dla powodzian?

Jeśli się odwoła, to dotrwa do końca
Czy radny Kazimierz Boroń, prawomocnie skazany za przekroczenie uprawnień jako starosta chrzanowski, może jednak utrzymać mandat do końca kadencji, czyli do listopadowych wyborów?
- To w jakiejś mierze zależy od wyniku głosowania nad uchwałą o wygaszeniu mandatu dla pana Boronia, co nastąpi 30 czerwca na sesji rady powiatu - mówi Andrzej Uryga, przewodniczący rady Powiatu Chrzanowskiego.

Pół miliona znikło z banku
Ponad pół miliona złotych przywłaszczyła sobie pracownica jednego z banków. Wpadła podczas rutynowej kontroli.

Czy szkody uchroniły wieś?
Większość właścicieli domów przy ul. Broniewskiego w Gromcu, bezpośrednio zagrożonych zalaniem, dostała kiedyś od libiąskiej kopalni jednorazowe odszkodowanie. Teoretycznie spółka mogłaby teraz nie przejmować się dodatkowymi zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi. Nie zamierza jednak pozostawić mieszkańców samych sobie.

ALWERNIA
Jaka przyszłość czeka komisariat?
Alwerniański komisariat przyjmuje w ciągu dnia kilka zgłoszeń. To niewiele. Etat dyżurnego można by więc wykorzystać do wzmocnienia na przykład służb kryminalnych. W ten sposób pojawia się szansa, że delikwenci, których nie złapiemy od razu, trafią w nasze ręce trochę później - mówi młodszy inspektor Tomasz Zając, komendant powiatowy policji.

Co mają we krwi druhowie z Grojca?
Grojeccy strażacy zawieźli mieszkańcom zalanej gminy Wilków trzydzieści ton produktów i materiałów, mogących pomóc w przeżyciu trudnych chwil i stanięciu na nogi. Dary zbierali przez kilka dni.

Skończy się koszmar na 120 metrach
Grzegorz Żuradzki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie, informuje, że został ogłoszony przetarg na położenie nowego asfaltu na najbardziej zniszczonym odcinku ul. Grojeckiej w Grojcu. Koszmarny stan szosy opisaliśmy niedawno w artykule "Kompromitacja!".

JP II na każdym kroku
Głazy i krzyże papieskie cieszą się szczególnym zainteresowaniem, także turystów zagranicznych. Wiemy to od mieszkańców - mówi Małgorzata Wojar z wydziału promocji chrzanowskiego starostwa.
2 czerwca kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił kamień i krzyż papieski przy kościele św. Piotra i Pawła w Trzebini, a już 20 czerwca szykuje się kolejna taka uroczystość w chrzanowskim Kościelcu. Na tym nie koniec. 29 października Szlak Miejsc Papieskich na Ziemi Chrzanowskiej BABICE

BABICE
Trzeba wyregulować Płaziankę
Wygiełzowanie mieszkający w sąsiedztwie Płazianki martwią się o swój dobytek. Rzeka podmywa brzegi i grozi wylaniem.

Nie chcemy Wenecji
Projekt odwodnienia ul. Mickiewicza w Wygiełzowie jest już prawie gotowy. Jeśli gmina uzyska niezbędne pozwolenia i znajdzie pieniądze, inwestycja może się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Czas na asfalt
Pracownicy firmy Titan Lux zakończyli remont elewacji budynku przy ul. Krakowskiej, mieszczącego m.in. bank, pocztę i bibliotekę.

CHEŁMEK
Łukasz pozostał w sercach
Najbliższa rodzina, znajomi, nauczyciele, burmistrzowie i uczniowie oddali cześć tragicznie zmarłemu wuefiście, Łukaszowi Hoborze. Jego imieniem nazwali Orlika przy chełmeckiej "dwójce".

Samorząd wyprzedaje gminne działki
18 działek już idzie pod młotek, a kolejnych kilka, a może kilkanaście, pójdzie za kilka miesięcy. Samorządowcy z Chełmka wyprzedają gminny grunt pod budownictwo jednorodzinne.

CHRZANÓW
Gdzie ten Orlik
Jest kolejna propozycja lokalizacji budowy boiska sportowego z rządowego programu Orlik. Gdzie tym razem kompleks sportowy widzi burmistrz Kosowski?

Telebim nie przemówi
O nowym zakupie MOKSiR mówi Agnieszka Filipowicz, kierownik działu promocji i mediów gminnych.

KRZESZOWICE
Czy ktoś zdejmie Bartlowi koronę?
Choć termin wyborów samorządowych jest coraz bliżej, nadal oficjalnie nie ujawnił się kontrkandydat Czesława Bartla na fotel burmistrza. Pada natomiast coraz więcej nazwisk osób, które mogłyby mu odebrać głosy wyborców.

Odbudować Bramę Zwierzyniecką
Wniosek o dofinansowanie odbudowy Bramy Zwierzynieckiej, rozbudowy kompleksu sportowego w Zalasiu, ocieplenie świetlicy we Frywałdzie i remont biblioteki w Nawojowej Górze złożyła gmina do Lokalnej Grupy Działania. Czy ma szanse na pieniądze?

Tenczynek pomagał powodzianom
Prawie 2,5 tony darów uzbierali i zawieźli mieszkańcy sołectwa, aby pomóc powodzianom z Sandomierza.

LIBIĄŻ
Ilona i jej konie
Ilona Kosowska z dzielnicy Budzowy w Libiążu to prawdziwy wulkan energii. Wesoła, rozgadana, uwielbia otaczać się ludźmi i zwierzętami. Niespełna trzy lata temu przy rodzinnym gospodarstwie, założyła szkółkę jeździecką Tęcza. Od tego momentu swoja pasją zaraża innych.

Chcą zmienić swoje życie
Piętnaście kobiet z Żarek i Gromca weźmie udział w warsztatach, na których nauczą się korzystać z komputera. Doradca zawodowy podpowie im jak szukać pracy, a fryzjer i wizażystka zaproponują zmianę wizerunku. Organizuje je Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach unijnego projektu Rozwój Aktywnych Form Integracji w gminie Libiąż.

Pielęgnacyjne eksperymenty
Maseczka wygładzająca z mielonego owsa i ubitego białka, leczniczy olejek z kwasu rycynowego, a także aromatyczny krem ochronny na bazie wazeliny i lanoliny. To specyfiki, jakie uczniowie Zespołu Szkół w Żarkach mogli wypróbować podczas II Festiwalu Nauki.

Dni Libiąża
Szczegółowy program święta miasta.

TRZEBINIA
Leczą się u lekarzy, których nie ma
Ponad trzy tysiące pacjentów Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Trzebinia" zadeklarowanych jest do lekarzy, którzy już tam nie pracują. Do końca tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze płaci za nich spółce. Po 1 stycznia nie będzie, a to oznacza dużo mniejsze pieniądze w kasie NZOZ.

To nie koniec rekultywacji Górki
Mieszkańcy z niepokojem obserwują wzrost poziomu wody w pomarglowym wyrobisku Górki. I zadają pytanie: po co było wykładać miliony złotych na odpompowanie zbiornika, skoro wzbiera na nowo?

Co z tą wierzbą?
Przyszłość rosnącej na Rynku wierzby stoi pod znakiem zapytania. Niewykluczone, że w trakcie rewitalizacji centrum, drzewo trzeba będzie wyciąć. Wkrótce ma o tym zdecydować dendrolog.

Co wam przyniósł bocian?
Dzieci urodzone w chrzanowskim szpitalu.

GOSPODARKA
Barszcze z Chrzanowa podbiły serca
Były apetyty, były nadzieje, choć skrywane. Przyszedł sukces i radość. Podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku w Oświęcimiu jury doceniło restaurację Stare Mury z Chrzanowa, a publiczność chrzanowską firmę Smakosz.

Wyciągnąć z Unii jeszcze więcej
O tym, co zrobić, aby ściągnąć do powiatu jeszcze więcej unijnych dotacji, dyskutowali uczestnicy konferencji "Obudzić aktywność - wykorzystać szanse" zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski.

KULTURA
Wzruszeni synowie profesorów
Muzeum w Chrzanowie świętowało jubileusz 50-lecia istnienia. W zorganizowanej z tej okazji uroczystości wzięli udział nie byle jacy goście: Till Haberfeld ze Szwajcarii, Samuel Mandelbaum z Izraela, biskup Tadeusz Pieronek oraz synowie założycieli Michał i Jerzy Mazaraki.

Widokówki – wizytówki
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini wydał kartki pocztowe przedstawiające fotografie najmłodszych adeptów Foto-Klubu prowadzonego przez Karola Mroziewskiego.

SPORT
Cabanie z zadyszką i bez
  Do mety na Kątach dobiegło 42 uczestników niedzielnego Biegu Cabanów. Pokonali 10 km. Niektórzy byli mocno zmęczeni. Inni, jak maratończyk Zenon Przybył z Trzebini, taki dystans potraktowali jak rozgrzewkę. Organizatorzy z KS Orły narzekali, że na starcie krótszych biegów dla dzieci i młodzieży, stanęło tylko dwadzieścia osób.