Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Międzynarodowo na cmentarzu wojennym w Chrzanowie (WIDEO, ZDJĘCIA)

09.11.2022 08:30 | 4 komentarze | 3 775 odsłony | Łukasz Dulowski
Uroczystość na cmentarzu wojennym nr 445 w Chrzanowie była zwieńczeniem jego odbudowy. To miejsce zmieniło się nie do poznania.
4
Międzynarodowo na cmentarzu wojennym w Chrzanowie (WIDEO, ZDJĘCIA)
Hołd poległym żołnierzom składa Tibor Gerencsér - Konsul Generalny Węgier w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na uroczystość przybyli m.in.: Tomislav Vidošević - ambasador Republiki Chorwacji w Polsce, dr Michael Groß (czyt. Gros) - Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, Tibor Gerencsér - Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Wojewodę małopolskiego reprezentował jego zastępca Ryszard Pagacz.

Pod kamiennym obeliskiem w kształcie piramidki, zwieńczonej krzyżem, zostały złożone kwiaty, również przez zagranicznych dyplomatów.

Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie, przypomniał, że na cmentarzu wojennym nr 445, zlokalizowanym za kirkutem przy Borowcowej, pochowano 171 żołnierzy różnych narodowości, służących w armii austro-węgierskiej, zmarłych w latach 1914-1915 m.in. w wyniku zachorowań na dur brzuszny czy cholerę.

- Niech pamięć o tym niezwykłym miejscu, przytoczenie imion i nazwisk poległych oraz dbanie o odnowiony teren będzie obowiązkiem współczesnego, odpowiedzialnego społeczeństwa - powiedział dyrektor Bogusz.

- Miejsce to jest niemym dowodem na szaleństwo świata, w którym brat stanął przeciw bratu. Wielka Wojna przyniosła ze sobą niespotykany dotąd ogrom zniszczeń i śmierci. Po zakończeniu I wojny światowej w wielu miastach Europy pozostały świadectwa jej okrucieństwa. Takim świadectwem jest cmentarz wojenny nr 445 w Chrzanowie - przypomniał burmistrz Robert Maciaszek.

- Po latach zaniedbań przywracamy pamięć żołnierzom różnych narodowości, różnych religii, których połączyła śmierć - stwierdził wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

W lipcu 2022 r. firma JAN Janusza Janasa z Krzeszowic przystąpiła do odbudowy cmentarza wojennego. Koszt po przetargu wyniósł 350 tys. zł. Całą potrzebną kwotę gmina pozyskała z dotacji rządowych.