Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jaki jest koszt budowy domu 35m2?

11.01.2022 20:55 | 0 komentarzy | 11 973 odsłon | red

Materiał promocyjny

W ostatnich kilku latach obserwowano wzrost zainteresowania budową domu do 35 m2. Niewielkie domy nie przekraczające powierzchni 35 m2 swą popularność w dużej mierze zawdzięczają nadmiernej biurokracji w naszym kraju. W przypadku domu o powierzchni 35 m2 zdecydowaną większość formalności można ominąć. Budowa domu o powierzchni do 35 m2 wymaga jedynie procedury zgłoszenia i nadzoru budowlanego. Brak konieczności wykonania projektu budowlanego przez projektanta posiadającego uprawnienia oraz brak konieczności zatrudniania kierownika budowy obniża koszty związane z budową domu. Nieduży dom to również gwarancja niższych kosztów eksploatacji oraz zdecydowanie krutszy czas budowy. Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty budowy domu do 35 m2.
0
Jaki jest koszt budowy domu 35m2?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koszt budowy domu 35m2

Koszt budowy domu w dużej mierze zależy od zastosowanych materiałów. Domy murowane są nieco droższe w budowie w porównaniu z drewnianymi. Wyjątek stanowią domy z bala, które nie tylko są drogie, ale ciężko znaleźć ekipę posiadającą odpowiednie doświadczenie do ich budowy. Duże znaczenie ma czy dom 35 m2 będzie pełnił rolę domku letniskowego czy całorocznego. Przy domach całorocznych niezbędne jest ocieplenie. Ponadto należy wyposażyć dom w źródło ogrzewania. Znaczny koszt stanowią okna oraz przeszklenia. Im ich więcej tym budowa domu jest droższa. Małe domy do 35 m2 posiadają zazwyczaj prostą bryłę, jednak wyposażenie ich w dodatkowe elementy typu taras, balkon czy lukarny dachowe znacznie zwiększa koszt budowy. Szacuje się, że koszt budowy stanu deweloperskiego domu o powierzchni około 35 m2 wynosi od 2,5 do nawet 5 tysięcy złotych. Oprócz materiałów budowlanych oraz robocizny znaczny koszt stanowi wyposażenie domu z niezbędne media. Niewielkie domy do 35 m2 często pełnią rolę letniskowych i są budowane z dala od miast w otoczeniu natury. Na takich terenach często brak jest wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej. W przypadku braku wodociągu rozwiązaniem jest studnia głębinowa. Natomiast jeżeli budujemy dom na terenie nie objętym kanalizacją sanitarną rozwiązań jest kilka.

Najstarszym jest budowa szamba. Współcześnie jest to rozwiązanie coraz rzadziej wybierane. Wynika to z drogiej i uciążliwej eksploatacji. Szambo wymaga opróżniania raz na miesiąc. Uwzględniając, że jednorazowy koszt takiej usługi wynosi około 250-350 złotych, roczny koszt eksploatacji szamba wynosi kilka tysięcy złotych. Dlatego z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się na przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Mimo, że jednorazowy koszt budowy własnej oczyszczalni jest znacznie wyższy niż szamba, ale tania eksploatacja pozwala na zwrot inwestycji już po kilku latach. Warunkiem zadowolenia z posiadania oczyszczalni jest jej bezawaryjna praca. Dlatego warto inwestować w sprawdzone rozwiązania. Firma Traidenis-Pol Sp. z o.o. od ponad 15 lat świadczy usługi montażu przydomowych oczyszczalni NV na terenie całej Polski. Oczyszczalnie NV charakteryzują się prostą budową oraz brakiem automatyki, pompy, elektrozaworów i sterowników. Przekłada się to na bezawaryjną pracę i brak konieczności korzystania z usług serwisowych. Ponadto przydomowa biologiczna oczyszczalnia NV objęta jest dwudziestoletnią gwarancją.

Materiał promocyjny