Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wojewoda zamierza interweniować w NFZ w sprawie podstawowej opieki medycznej (DANE WOJEWÓDZKIE O EPIDEMII)

29.11.2021 22:16 | 11 komentarzy | 3 552 odsłony | Alicja Molenda
Apeluję do lekarzy POZ, aby nie odsyłali pacjentów w przypadkach nieuzasadnionych do szpitalnych SOR-ów i opieki świątecznej, tylko aby korzystali z obowiązku ich badania - powiedział dziś podczas konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
11
Wojewoda zamierza interweniować w NFZ w sprawie podstawowej opieki medycznej (DANE WOJEWÓDZKIE O EPIDEMII)
Infografika: MUW Kraków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewoda mówił, że o ograniczaniu planowych operacji decydują dyrektorzy szpitali, i że starają się, aby odbywały się one jak najdłużej (w szpitalu Rydygiera w Krakowie pracuje połowa sal operacyjnych (8 na 16)). Do dyrektorów, jak mówił Łukasz Kmita, należy też zapewnienie jak najlepszej obsługi medycznej na oddziałach. Szczególnie jeśli chodzi o personel onkologiczny, który tylko w ostateczności powinien być delegowany do innych zadań. Także ten na oddziałach pulmunologicznych, który leczyć powinien również osoby z innymi schorzeniami płuc, nie tylko z COVID-19.

Ze statystyk wojewódzkich wynika, że 19 proc. łóżek szpitalnych w regionie przekształcono na łóżka covidowe. Do końca tygodnia może to być nawet 25 proc. Te decyzje podejmuje wojewoda w porozumieniu z dyrektorami.

- Cały czas rozwijamy bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Dziękuję za pełną mobilizację ze strony szpitali. Zrealizowaliśmy sześć etapów „Strategii przeciwdziałania epidemii COVID-19 w województwie małopolskim", teraz wdrażamy kolejne działania. Być może będziemy musieli powielić scenariusz, który realizowaliśmy podczas trzeciej fali epidemii i zwiększać bazę łóżek „covidowych" nawet do poziomu, który został rozwinięty wiosną. To był ogromny wysiłek wszystkich zaangażowanych szpitali. Każdy z nas może wesprzeć te działania szczepiąc się i przestrzegając zasad sanitarnych. Od postawy każdego z nas zależy to, co wydarzy się dalej - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Epidemia przyspiesza
W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zakażeń w regionie wzrosła do poziomu ponad 2000. 25 listopada były  2332 nowo potwierdzone przypadki. W niedzielę 28 listopada 1736.

Pod względem liczby nowych przypadków Małopolska w ostatnich dniach zajmowała miejsce w pierwszej piątce województw. Najwięcej nowych zakażeń dotyczy Krakowa (25 listopada - 717). Zakażenia w stolicy województwa, powiatach krakowskim i wielickim łącznie stanowią nawet blisko 50% wszystkich nowo potwierdzanych danego dnia zakażeń.

Wzrost liczby nowych przypadków przekłada się na wzrost liczby zajętych łóżek „covidowych", a także oczywiście łóżek respiratorowych. W ciągu tygodnia - pomiędzy ostatnimi niedzielami - ta liczba zwiększyła się o 519, jeśli chodzi o zajęte łóżka i o 54 jeśli chodzi o zajęte respiratory. W ciągu miesiąca liczby te wzrosły niemal sześciokrotnie: liczba pacjentów jest większa o 1564, zaś zajętych respiratorów o 154.

Dziś liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w regionie wynosi 1994, w tym 184 wymagają terapii z wykorzystaniem respiratora.

W ciągu tygodnia liczba łóżek „covidowych" zwiększy się zatem o ok. 400. W Chrzanowie na razie nie.