Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak diagnozować ból z tyłu głowy?

27.10.2021 22:11 | 0 komentarzy | 1 994 odsłona | red

Materiał promocyjny

Ból głowy to zjawisko powszechne. Zmaga się z nim kilka milionów osób w całej populacji. Ze względu na nieswoistość objawów i wieloczynnikową etiologię diagnozowanie tej przypadłości nie należy do łatwych. W takich sytuacjach wykorzystuje się nowoczesne techniki obrazowe lub inne specjalistyczne badania.
0
Jak diagnozować ból z tyłu głowy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z czego wynika ból z tyłu głowy?

Ciężko mówić o bezpośredniej przyczynie powstania dolegliwości, ponieważ ból z tyłu może wynikać z szeregu czynników. Mimo iż nie zawsze stanowi powód do niepokoju, przedłużającego i nasilającego się symptomu nie wolno bagatelizować. Ból może być przyczyną poważnej choroby albo jedynie skutkiem ubocznym nadużywania leków przeciwbólowych lub skrajnego zmęczenia. Ból z tyłu głowy odczuwa się również w przypadku migren, które nieleczone, są problemem w codziennym funkcjonowaniu. W takiej sytuacji powinno się wykonać badania diagnostyczne.

Ból z tyłu głowy mogą odczuwać kobiety w ciąży, gdy w organizmie dochodzi do zmian w poziomach hormonów. Może być on również wynikiem chorób zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego bądź rezultatem nadciśnienia tętniczego.

Jak można leczyć ból z tyłu głowy?

Leczenie bólu z tyłu głowy jest w dużej mierze zależne od przyczyny jego powstania i obecności dodatkowych symptomów potencjalnej choroby, dlatego tak ważną rolę odgrywa rzetelna diagnostyka. Jeśli jest taka potrzeba, chory może się wspomóc środkami doraźnymi, np. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub preparatami przeciwmigrenowymi, jednak tych również nie powinno się stosować w nadmiarze. Utrzymujący się ból z tyłu głowy warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Diagnostyka bólu z tyłu głowy

Etiologia bólu z tyłu głowy jest wieloczynnikowa, dlatego do rozpoznania jego przyczyny wykorzystuje się nowoczesne techniki obrazowania. Zwykle są to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Tomografia komputerowa (TK) jest dokładnym badaniem obrazowym, wykonywanym  częściej od rezonansu magnetycznego. Działanie tomografu opiera się na promieniowaniu rentgenowskim. Badanie tomograficzne trwa krócej od rezonansu i jest bezpieczne dla pacjentów, którzy mają metalowe elementy wewnątrz ciała. U tych osób nie można wykonać rezonansu magnetycznego, gdyż mogłoby to doprowadzić do zagrożenia życia lub znacznego pogorszenia stanu zdrowia.

Rezonans magnetyczny (RM) to jedno z najdokładniejszych badań obrazowych. Z jego pomocą można ocenić narządy, tkanki miękkie oraz inne struktury w organizmie człowieka. Działa on na zasadzie pola magnetycznego, stąd konieczność nieposiadania żadnych metalowych elementów w ciele.

Oba badania wykonuje się na dwa sposoby: z kontrastem lub bez niego. Użycie środka cieniującego umożliwia bardzo dokładne obejrzenie wszystkich struktur, ale jego podanie nie zawsze jest możliwe. Uczulenie na kontrast jest bowiem przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tych badań.

Lekarz w celu rozpoznania przyczyny bólu z tyłu głowy może zalecić użycie innych metod diagnostycznych. Ich rodzaj zależy od badania przedmiotowego oraz wywiadu medycznego.

Materiał promocyjny