Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Podwyżka opłaty śmieciowej za rok? Raczej nie da się uniknąć tego scenariusza

20.10.2021 20:30 | 12 komentarzy | 3 796 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie kalkuluje koszty i szuka sposobów na poprawienie szczelności systemu odpadowego. Z analiz wynika jednak, że mimo tych działań za rok, czyli jesienią 2022, czeka nas podwyżka opłaty za wywóz odpadów.
12
Podwyżka opłaty śmieciowej za rok? Raczej nie da się uniknąć tego scenariusza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Agnieszka Filipowicz: W ciągu ostatniego roku związek gospodarki komunalnej wybrnął z finansowych kłopotów, a nawet obniżył opłatę śmieciową mieszkańcom. Czy taką stawkę uda się utrzymać, skoro od stycznia 2022 roku opłata za zagospodarowanie odpadów na składowisku w Balinie wzrasta o co najmniej 6 procent?

Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK w Chrzanowie: Kalkulując stawkę opłaty za śmieci, przewidywaliśmy kilkuprocentowy wzrost kosztów zagospodarowania odpadów.

Czyli do końca przyszłego roku, do kiedy obowiązuje kontrakt ze spółką AVR, mieszkańcy mogą spać spokojnie? Podwyżki nie będzie?
- Może się okazać, że nowy przetarg trzeba będzie ogłosić wcześniej.

Dlaczego?
- Wytwarzamy więcej śmieci, niż było to prognozowane przy ogłaszaniu poprzedniego przetargu na odbiór i wywóz odpadów. Jeśli ta tendencja się utrzyma, może się okazać, że kontrakt z AVR wyczerpie się wcześniej, bo już w październiku 2022 roku.

Czyli nowy przetarg może być ogłoszony wcześniej, niż przewidywał związek.
- Wszystko na to wskazuje. I zapewne nowe stawki za odbiór i wywóz odpadów będą wyższe. Spójrzmy, co dzieje się na rynku  - drożeją paliwa, energia, koszty pracy.

Czy już zapaliła się czerwona lampka, że wkrótce system śmieciowy się nie domknie finansowo? W przyszłym roku przewidujecie deficyt na poziomie 3,7 mln zł...
- Może jeszcze nie czerwona, ale żółta lampka już się zapaliła. Według naszych prognoz,  przyszłoroczny deficyt w dużej części uda się pokryć z tegorocznej nadwyżki, ale już widzimy, że będzie ona mniejsza, niż prognozowaliśmy na początku roku.

Czyli za rok możemy się spodziewać podwyżki opłaty śmieciowej?
- To oczywiście będzie uzależnione od wyników nowego przetargu. Przewidujemy jednak, że w ostatnim kwartale przyszłego roku podwyżki raczej nie da się uniknąć.

Całość rozmowy z szefem ZMGK dostępna jest w aktualnym 42. nr „Przełomu", a w niej m.in. o planowanych zmianach w systemie odpadowym.