Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Zmiany w małopolskiej deklaracji anty-LGBT? Głosowanie w sejmiku w poniedziałek

22.09.2021 18:09 | 35 komentarzy | 1 938 odsłona | Agnieszka Filipowicz
Nowelizację deklaracji w sprawie LGBT zapowiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Projekt nowelizacji jest już gotowy. Zostanie przedstawiony na sesji sejmiku 27 września.
35
Zmiany w małopolskiej deklaracji anty-LGBT? Głosowanie w sejmiku w poniedziałek
Marsz równości w Krakowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy: wskutek przyjętej w 2019 roku kontrowersyjnej deklaracji "sprzeciwiającej się wprowadzeniu ideologii LGBT do wspólnot samorządowych" naszemu regionowi grozi zablokowanie 2,56 miliarda euro z funduszy europejskich na nowe inwestycje, edukację, rozwój szpitali. Komisja Europejska przestrzegła przed możliwością utraty unijnych dotacji. Chodzi głównie o groźbę zablokowania pieniędzy z nowej perspektywy na lata 2021-2027, ale także zamrożenie rozliczania realizowanych obecnie projektów.

Małopolscy samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Sekretarz stanu Waldemar Buda przypomniał o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd i orientację seksualną.

Jak władze Małopolski zamierzają wybrnąć z tej sytuacji?
- Nowelizacja deklaracji z 2019 r. to drugi krok w tzw. małopolskim konsensusie. Pierwszym krokiem było powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny - poinformował marszałek Kozłowski.
Nowelizacja ma być głosowana z początkiem przyszłego tygodnia.

- Ta deklaracja w ogóle nie powinna była powstać, bo naraża na pośmiewisko wizerunek nie tylko Małopolski, ale całej Polski. Przecież jesteśmy europejskim, otwartym narodem. Nie można piętnować ludzi tylko dlatego, że mają inną orientację seksualną niż większość. Szkoda, że lobby prawicowe doprowadziło do podjęcia takiej kompromitującej deklaracji. Mam nadzieję, że na najbliższym poniedziałkowym posiedzeniu sejmiku to zmienimy - komentuje radna wojewódzka Kinga Skowrońska (Koalicja Obywatelska).

Przedstawiciele KO zapowiedzieli, że na sesji 27 września będą się domagali całkowitego uchylenia deklaracji. Władze województwa proponują natomiast usunięcie kilku kontrowersyjnych zapisów.
- Liczę, że deklaracja zostanie znowelizowana, zamkniemy ten temat i wrócimy do rozwiązywania spraw najważniejszych dla Małopolski - to nieoficjalny komentarz jednego z małopolskich radnych wojewódzkich z obozu rządzącego.