Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Sprawdź, czego warto się wystrzegać

30.11.2020 12:49 | 0 komentarzy | 626 odsłon | red

Materiał promocyjny

Wynajem mieszkania, szczególnie w dużym mieście, to nie lada wyzwanie. Chociaż bardzo często przy wyborze kierujemy się głównie ceną, warto dobrze przeanalizować wszystkie oferty oraz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które zabezpieczą nas przed sromotnym rozczarowaniem. Jakie kwestie poruszyć z właścicielem? Co powinna zawierać umowa? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.
0
Szukasz mieszkania do wynajęcia? Sprawdź, czego warto się wystrzegać
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwracaj uwagę na umowę, którą podpisujesz

Z pozoru wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wolno podpisywać żadnych umów, które nie zostały wcześniej przeczytane i dokładnie przeanalizowane. Niestety, wiedza teoretyczna nie zawsze idzie w parze z praktyką. Kiedy po wykańczających spacerach po mieszkaniach, wielogodzinnym przeglądaniu ofert i castingach, nareszcie znajdujemy wymarzone lokum, jedyne co nam się marzy to podpisanie umowy i rozpoczęcie przeprowadzki. Tymczasem potraktowanie dokumentu po macoszemu może wpędzić nas w nie lada kłopoty.

Celem umowy najmu jest zabezpieczenie interesów zarówno właściciela mieszkania, jak i lokatorów. Warto, aby była ona zawarta w formie pisemnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię okresu wypowiedzenia. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że z dnia na dzień nie zostaniemy wyrzuceni z mieszkania. Najczęściej strony ustalają miesięczny okres wypowiedzenia, warto jednak mieć to wyraźnie zaznaczone. Warto zwrócić uwagę także na kwestię kaucji, która bardzo często bywa problematyczna. Wynajmujący bardzo często podchodzą z niechęcią do zwrotów kaucji, obwiniając lokatorów za uszkodzenia, które istniały jeszcze przed ich wprowadzeniem się. Aby uniknąć takiej sytuacji, dobrze jest zrobić zdjęcia w momencie przekazywania lokalu. Będą one jasnym dowodem na stan techniczny mieszkania.

Co warto ustalić z właścicielem mieszkania?

Wiemy już, że należy dokładnie czytać umowę i zwracać uwagę na wszystkie potencjalne niedopowiedzenia. A jakie kwestie dodatkowo warto poruszyć z właścicielem? Przede wszystkim ustalmy warunki jego wizyt w mieszkaniu. Należy pamiętać, że lokator ma obowiązek udostępnienia lokalu wynajmującemu w celach okresowych przeglądów mieszkania. Warto jednak zaznaczyć, że powinno się to odbywać w wyznaczonym wcześniej i zaakceptowanym przez obie strony terminie. Ustalmy z właścicielem, aby konsultował z nami terminy wizyt. Jeżeli nie chce się na to zgodzić, warto rozważyć zmianę lokum.

Bardzo istotna jest także kwestia możliwości wglądu do rachunków, które co miesiąc płacimy. Będziemy mieli w ten sposób pewność, że właściciel jest w stosunku do nas uczciwy. Nie bez znaczenia jest także problematyka trzymania w mieszkaniu zwierząt domowych. Wielu właścicieli nie wyraża zgody na ich przebywanie w mieszkaniu, dlatego w każdą dłuższą wizytę czworonoga lub potencjalną adopcję należy z nim konsultować. W ten sposób unikniemy nieporozumień.

Ogłoszeń szukaj na sprawdzonych portalach

Kluczem do znalezienia wymarzonego mieszkania na wynajem jest dobre ogłoszenie. Chociaż często szukamy lokum w mediach społecznościowych albo podpytujemy o nie znajomych, dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się w stronę bezpiecznych i wiarygodnych serwisów ogłoszeniowych. Różnorodne i sprowadzone anonse nieruchomości znajdują się między innymi na nowym portalu Pokato.pl. Ten darmowy i wygodny serwis z ogłoszeniami na pewno spełni Wasze oczekiwania.

Materiał promocyjny