Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Depresja - moda czy poważna choroba?

26.11.2020 12:00 | 0 komentarzy | 1 053 odsłona | red

Materiał promocyjny

Coraz większy odsetek naszego społeczeństwa cierpi na depresję. Niezależnie od tego, czy istnieją jakieś przyczyny zewnętrzne, które mogą doprowadzić do tej choroby, czy też nie, jest to problem wymagający interwencji lekarza. Niestety nie każdy rozumie, czym tak naprawdę jest depresja.
0
Depresja - moda czy poważna choroba?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Nie jest to moda na bycie smutnym, czy chęć zwrócenia na siebie uwagi, ale poważne zaburzenie psychiczne, które znamionuje się znacznym obniżeniem nastroju, brakiem chęci życia i motywacji, bezsennością, a nawet objawami psychosomatycznymi, takimi jak ból głowy czy brzucha. Więcej na temat tej i innych chorób o podłożu przyczyn, można poczytać na stronie: wylecz.to. Co więc zrobić, jeśli zauważymy u siebie objawy depresji?

Dokąd się udać?

Nieraz samemu u siebie nie jest łatwo zauważyć takie objawy jak przewlekły smutek i zniechęcenie. Zdecydowanie szybciej dostrzegają to nasi bliscy, którzy na przykład widzą zmianę w naszym zachowaniu. Na przykład mąż może zauważyć, że żona więcej niż zwykle leży w łóżku, straciła zainteresowanie swoim hobby i płacze bez powodu. W takiej sytuacji należy od razu udać się do lekarza. Im szybsze będzie rozpoczęcie leczenia depresji, tym łatwiej się z nią uporać. Swoje kroki można skierować do lekarza pierwszego kontaktu, który zrobi wywiad z pacjentem, a następnie najprawdopodobniej skieruje do psychiatry. Lekarza tej specjalności nie należy się bać, ponieważ jest to medyk, który potrafi udzielić fachowej pomocy, nawet w ciężkiej depresji.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Lekarz, tak jak specjalista każdej innej specjalności przeprowadzi wywiad. Na pewno zapyta o występujące objawy oraz o to, od jak dawna dana osoba się z nimi zmaga. Zazwyczaj psychiatrzy chcąc się zorientować w sytuacji pacjenta pytają także o jego styl życia czy sytuację rodzinną i zawodową. Następnie nastąpi decyzja o tym, czy trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj bywa ono konieczne. Nie ma potrzeby, by martwić się, że leki przeciwdepresyjne mają mnóstwo skutków ubocznych, ponieważ nowoczesne medykamenty tego typu są naprawdę bezpieczne i skuteczne. Skutki uboczne zazwyczaj odczuwa się przez pierwszych kilka dni ich przyjmowania. Natomiast już po koło 2 tygodniach można zauważyć niezwykła zmianę w samopoczuciu. Człowiek chory niejako znowu zaczyna być sobą. To, jak długo trzeba przyjmować antydepresanty, zależy między innymi od tego, jak reaguje na nie pacjent. Przy pierwszym epizodzie depresji niekiedy wystarczy kilka miesięcy kuracji, by problem już nigdy nie wrócił.

Jak można sobie pomóc oprócz zażywania leków?

Psychiatra być może skieruje nas także na psychoterapię. Dzięki niej można poznać przyczyny swego złego samopoczucie, zrozumieć swoje wnętrze i nauczyć się radzić sobie z istniejącymi objawami. Dodatkowo terapia grupowa pozwala nam zaangażować się także w problemy innych ludzi. Z kolei spotkania indywidualne z psychoterapeutą to możliwość całkowitego skupienia jedynie na własnej osobie. Wybór konkretnej terapii będzie zależał od przypadku pacjenta oraz tego, czy chciałby on uczestniczyć w spotkaniach grupowych, czy też raczej pracować nad sobą sam na sam z psychoterapeutą.

Materiał promocyjny