Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Projektowanie magazynu – na co zwrócić uwagę?

24.11.2020 22:15 | 0 komentarzy | 788 odsłon | red

Materiał promocyjny

Projektowanie magazynu to proces, który wymaga analizy wielu danych wejściowych. Dokładna weryfikacja potrzeb i dostępnych opcji pozwala wykluczyć kosztowne błędy. W czasach rosnących oczekiwań klientów i dynamicznego wzrostu handlu internetowego, przedsiębiorcy projektujący nowe magazyny stawiają sobie z kluczowy parametr tzw. wysoki współczynnik wykorzystania dostępnej powierzchni. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika, w którym podamy cztery gotowe recepty, jak taki współczynnik osiągnąć.
0
Projektowanie magazynu – na co zwrócić uwagę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Magazyn projektuj według jednostki ładunkowej

Projektując magazyn możesz osiągnąć wyższy współczynnik wykorzystania powierzchni lokując jednostki ładunkowe w obiekcie według ich rozmiaru. Zgrupowanie ładunków o podobnej objętości umożliwi Ci oszczędność posiadanego miejsca. Określ typ palet jakie zamierzasz składować. Umieść mniejsze produkty w jedynym obszarze, natomiast te większe na innych regałach. Możesz wykorzystać w tym celu wyposażenie techniczne w postaci regałów paletowych i regałów półkowych. Dodatkowo, taka strategia projektowania magazynu pozwoli usprawnić i zwiększy wydajność przepływu materiałów w obiekcie.

Projektuj magazyn w pionie

Projektując magazyny zweryfikuj czy w pełni wykorzystujesz jego pojemność w pionie. Gdy określisz maksymalną wysokość systemu regałowego dla obiektu, który posiadasz, musisz sprawdzić czy wózki widłowe, w które zamierzasz zainwestować będę w stanie obsłużyć twój proces. Sprawdź również lokalne przepisy budowlane, a w przypadku wynajmowanej hali nośność posadzki. Pełne wykorzystanie potencjału magazynu w pionie jest możliwe po uprzednim dokładnym zaplanowaniu wysokości jednostek ładunkowych. Co ważne, myśl o przyszłości – dobrze zaprojektowany magazyn to taki, który cechuje się wystarczającą elastycznością do skalowania poziomu zapasów wraz z rozwojem działalności.

Szerokość korytarza roboczego jako kluczowy parametr projektowanego magazynu

Szerokość korytarza roboczego jest kluczowym parametrem w projektowaniu każdego obiektu magazynowego. Korytarz roboczy to przestrzeń operacyjna jakiej potrzebują wózki widłowe do bezpiecznej pracy z ładunkami. Sytuacja wydaje się być prosta, gdy jesteś na etapie zakupu urządzeń do obsługi ładunków. Każdy wózek ma jasno zdefiniowaną szerokość korytarza, w której może bezpiecznie pracować. Dla maszyn typu Reach Truck jest to zazwyczaj około 3 000 mm, z kolei specjalistyczne wózki systemowe mogą pracować w korytarzu, który ma szerokość zaledwie 1 700 mm. Zmniejszając szerokość korytarza, jesteś w stanie zmieścić więcej rzędów regałowych w projektowanym magazynie.

Zaprojektuj w swoim magazynie podest roboczy

Podest roboczy, czyli antresola magazynowa daje gwarancję lepszego wykorzystania powierzchni w projektowanym obiekcie. Zabudowa wielopoziomowa to gwarancja większej pojemności bez konieczności kosztownej rozbudowy obiektu. W magazynie, który jest projektowany od zera, możesz zaplanować antresolę przemysłową w określonej strefie. Podobnie jak w przypadku zabudowy w pionie, kluczowe dla powodzenia projektu mogą okazać się lokalne przepisy budowalne, które należy koniecznie zweryfikować przed przystąpieniem do wdrożenia. Podest roboczy to niezastąpione wyposażenie każdego obiektu, w którym liczy się składowanie bardzo dużej ilości zróżnicowanych produktów na ograniczonej przestrzeni.

A może eksperci od projektowania magazynów?

Wszystkie wymienione powyżej rozwiązania brzmią dobrze w teorii. Decydując się na zaprojektowanie magazynu, warto prace koncepcyjne powierzyć wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmie. Jedną z ciekawszych propozycji na rynku konsultingu logistycznego jest WDX S.A. Ten producent systemów magazynowych oferuje bezpłatnie projekt magazynu, tzw. layout. Oferta projektowa WDX jest dostępna pod tutaj: wdx.pl/oferta/projekty-logistyczne/.

Materiał promocyjny