Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Stan wyjątkowy w Czechach i na Słowacji

30.09.2020 23:24 | 3 komentarze | 5 441 odsłon | Alicja Molenda

Ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem, nasi południowi sąsiedzi podejmują radykalne decyzje. Co oznaczają?

3
Stan wyjątkowy w Czechach i na Słowacji
Most Karola w Pradze fot. Pixaline z Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stan wyjątkowy w Czechach ma się rozpocząc od poniedziałku 5 październia i potrwać 30 dni. Wprowadza go rząd, a parlament będzie mógł w razie potrzeby przedłużyć. Umożliwi m.in. skierowanie do pracy w szpitalach studentów medycyny i lekarzy wojskowych. Na imprezach kulturalnych, społecznych i sportowych obowiązywać mają limity uczestników (sportowcw, działaczy), kibiców na stadionach nie będzie. W przestrzeniach zamkniętych może się zbierać nie więcej niż 10 osób, ale kina i teatry pracują (widownia do 500 osób). Nie mogą koncertować chóry. Nie będzie spektakli w operach i operetkach. W szkołach średnich w rejonach o wysokim ryzyku epidemicznym, nauczanie będzie tylko zdalne. W restauracjach obowiązuje limit 6 osób przy stołach.

Od początku pandemii z Czechach zmarło już ponad 600 osob. W tym kraju stan wyjątkowy w związku z COVID-19 już był, od 12 marca do 17 maja.

Na Słowacji stan wyjątkowy rozpocznie się już 1 października. Ma obowiązywać 45 dni. Zasady są tam bardzo restrykcyjne. Pozwolą m.in.na relokowanie pracowników służby zdrowia bez ich zgody między regionami. Umożliwia ogłaszanie regionalnej kwarantanny, wyznacza jej miejsca. Poza domem trzeba nosić maseczki. Obowiązek taki mają uczniowie klas starszych. W imprezach masowych sportowych i kulturalnych oraz mszach św. może uczestniczyc do 50 osób. Chrzciny, śluby i pogrzeby odbywać się mają bez postkań rodzinnych po zakończeniu ceremonii. Ich uczestnicy muszą mieć aktualne badania w kierunku COVID-19. Gastronomia pracuje od 6 do 22. W galeriach handlowych obowiązuje limit 10m2 na jednego klienta. Granice ze Słowacją pozostają otwarte.

Stany wyjątkowe mają wspomóc coraz mniej wydolny system zdrowotny, zapobiec gwałtownemu  rozprzestrzenianiu się wirusa i zakażaniu przez jedną osobę więecej niż jednej osoby. W Czechach w ub. tygodniu wskaźnik ten wyniósł 1,8.

żródło: PAP