Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Koronawirus. Kiedy wizyta na cmentarzu grozi karą, a kiedy jej unikniemy

11.04.2020 09:00 | 19 komentarzy | 14 952 odsłon | Michał Koryczan

Sprawa pójścia na cmentarz w czasie epidemii koronawirusa wzbudza dużo emocji.

19
Koronawirus. Kiedy wizyta na cmentarzu grozi karą, a kiedy jej unikniemy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym tygodniu rząd wprowadził kolejne obostrzenia w przemieszczaniu się. Ludzie zastanawiają się, czy w czasie epidemii koronawirusa może pójść na cmentarz odwiedzić groby bliskich, czy też grozi to mandatem?

Iwona Szelichiewicz, rzeczniczka chrzanowskiej policji mówiła w rozmowie z „Przełomem", że pójście na cmentarz nie jest niezbędne do funkcjonowania w tym momencie, tak jak wyjście do sklepu po jedzenie czy do apteki po leki. Dlatego powinniśmy się wstrzymać od wizyt na cmentarzach, bo można zostać ukaranym mandatem.

Rzecznik rządu powiedział ostatnio, że rozporządzenie premiera nie wprowadza zakazu wstępu na cmentarze. Co na to policja?

- Wskazujemy wyjątkowe sytuacje, gdy na przykład w rodzinie nie tak dawno był pogrzeb. Jeśli ktoś klika dni temu pochował bliską osobę i przyjdzie uporządkować grób, to zrozumiemy. W związku z tym, że teraz w uroczystościach pogrzebowych może uczestniczyć tylko pięć osób i ktoś przez to nie mógł wziąć w nim udziału, może przyjść na grób trochę przykładowo dzień później. Jeżeli jednak ktoś przyjdzie wyłącznie posprzątać grób, to może zakończyć się to karą - powiedziała Iwona Szelichiewicz.