Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Czy w dobie ograniczeń można chodzić na działkę?

07.04.2020 12:00 | 0 komentarzy | 9 581 odsłon | Marek Oratowski

Niektórzy mieszkańcy nie są pewni, czy w okresie pandemii koronawirusa mogą korzystac ze swoich działek. Sprawdziliśmy, jakie są przepisy.

0
Czy w dobie ograniczeń można chodzić na działkę?
Działkowcy powinni obecnie do minimum ograniczyć aktywnośc na terenie ogrodów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komunikat na ten temat wydał niedawno Polski Związek Działkowców.

"Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności" - czytamy w komunikacie tej organizacji.

Krajowy Zarząd PZD mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień podjął decyzję o zamknięciu terenów odrodów działkowych dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są apele o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ogrodów,

- Korzystanie z działki jest dopuszczalne, tylko należy ograniczyć kontakt z sąsiadami i aktywność oraz przechadzanie się przez alejki - precyzuje Iwona Szelichiewicz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.