Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na 85-lecie wodociągów powstała książka o historii, wodzie i ludziach (ZDJĘCIA)

30.03.2020 21:08 | 4 komentarze | 3 315 odsłony | Agnieszka Filipowicz

31 marca minie 85 lat od powstania wodociągów w Chrzanowie. Z okazji tego jubileuszu spółka i biblioteka wydały książkę „Historia Wodociągów Chrzanowskich".

4
Na 85-lecie wodociągów powstała książka o historii, wodzie i ludziach (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Autorem pierwszego opracowania opisującego powstanie i rozwój chrzanowskiego przedsiębiorstwa wodociągowego jest Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

- Odkręcając kurek w kranie i napełniając naczynie lub też wchodząc pod prysznic zapewne nikt (lub mało kto) zastanawia się, jaką drogę musiała przejść woda, by dotrzeć do nas - czytamy we wstępie.

- Jest to fascynująca historia, której bohaterem jest woda i ludzie, którzy cywilizacyjny rozwój miasta zapewniali na przestrzeni lat dzięki jej pozyskaniu i zagospodarowaniu - mówi prezes Chrzanowskich Wodociągów Tadeusz Arkit.

Książka liczy sześć rozdziałów i opowiada historię wodociągów, poczynając od 31 marca 1935 roku na współczesności skończywszy. Monografię kończy aneks z transkrypcją wybranych dokumentów historycznych oraz galerią zdjęć.

Z okazji ukazania się wydawnictwa na rynku planowano jej uroczystą premierę połączoną z obchodami 85-lecia wodociągów, ale ze względu na epidemię koronawirusa odbędzie się ona w późniejszym terminie.