Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Koronawirus: jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się, nie idź do sanepidu, lekarza rodzinnego ani na SOR

26.02.2020 19:20 | 3 komentarze | 13 280 odsłon | Łukasz Dulowski

W środę chcieliśmy sprawdzić, co powinien zrobić mieszkaniec powiatu chrzanowskiego, który ma objawy chorobowe, charakterystyczne dla koronawirusa.

3
Koronawirus: jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się, nie idź do sanepidu, lekarza rodzinnego ani na SOR
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie czytamy: „Osoby wracające z rejonów, gdzie występuje ognisko zarażenia koronawirusem, proszone są o kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną".

Chcieliśmy na ten temat porozmawiać z odpowiedzialnym za te sprawy pracownikiem chrzanowskiego sanepidu. Dyrektor Wojciech Heitzman przebywa na urlopie, a jego zastępca - Beata Majkrzak odmówiła przekazania nam jakichkolwiek informacji i odesłała do rzecznika WSSE w Krakowie. Nie wiemy zatem, jak w chrzanowskim sanepidzie wygląda „załatwianie" osób podejrzewających u siebie zarażenie koronawirusem.

Co natomiast na ten temat ma do powiedzenia rzecznik WSSE w Krakowie?

- Jeżeli osoba była w terenie, gdzie występuje ryzyko zarażenia koronawirusem i ma charakterystyczne objawy, m.in. duszności, wysoką gorączkę i kaszel, to dzwoni do inspekcji sanitarnej, nie przychodzi - zastrzega Dominika Łatak-Glonek. - Odpowiada na pytania pracownika. Jest to krótki wywiad epidemiologiczny. Otrzyma informacje, co robić dalej, czyli skierować się na oddział zakaźny. Lepiej jednak byłoby się wcześniej skontaktować z oddziałem zakaźnym - radzi pani rzecznik.

Skąd dana osoba ma wiedzieć, w którym szpitalu jest oddział zakaźny, bo na przykład w Chrzanowie go nie ma?

- Jeśli zadzwoni do inspekcji sanitarnej na swoim terenie, to pracownik poinformuje tę osobę, gdzie ma się zgłosić - odpowiada pani rzecznik WSSE w Krakowie i ostatecznie przyznaje, że pierwszy kontakt telefoniczny z sanepidem jest najlepszy.

- Prosimy też osoby, podejrzewające u siebie zarażenie koronawirusem, żeby nie zgłaszały się na SOR i do lekarza pierwszego kontaktu, aby nie rozprzestrzeniać wirusa - podkreśla Dominika Łatak-Glonek.

W województwie małopolskim jest czterech pacjentów w krakowskich szpitalach, u których podejrzewa się obecność koronawirusa. To stan na środę.

Kontakt telefoniczny do chrzanowskiego sanepidu: 32 623 24 07
Infolinia NFZ dot. koronawirusa - 800 190 590

Czytaj również