Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ile dzisiaj kosztowałby przejazd Luxtorpedą

26.01.2019 11:34 | 2 komentarze | 4 255 odsłony | Łukasz Dulowski

W piątek wieczorem Krzysztof Brandys i Kacper Groń ze Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów" opowiedzieli w bibliotece o Luxtorpedzie. Kilka sztuk tego wagonu motorowego wyprodukowano w Fabloku w latach 30. minionego wieku. Przypomniano znane już fakty, były ciekawostki, ale pojawiły się też rzeczy na świeżo ustalone. Na przykład cena biletu.

2
Ile dzisiaj kosztowałby przejazd Luxtorpedą
Jedno ze zdjęć Luxtorpedy, prezentowane podczas piątkowego wykładu. Fotografia pochodzi z książkowego rozkładu jazdy z lat 30.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przez długi czas nie mogliśmy się doszukać na ten temat rzeczowej informacji. Znajdowaliśmy tylko wzmianki, że obowiązywała wyłącznie pierwsza klasa, więc bilet był drogi. Na szczęście zbieramy też rozkłady jazdy, w których są podane widełki cen za przejazd - mówi Krzysztof Brandys.

Wyliczył, że w 1939 r. bilet na Luxtorpedę, na trasie Kraków - Zakopane, kosztował 11,30 złp (ówczesnych złotych polskich). To była wtedy równowartość 38 bochenków chleba. Brandys podał dla porównania, że w latach 30. zarobek wykwalifikowanego robotnika wynosił 125 złp miesięcznie, a pracownika umysłowego - 280 złp.

- Ciężko ceny pewnych produktów przeliczać jeden do jednego - kiedyś i dziś. Niemniej jednak daje to jakiś ogląd. Zakładając, że współcześnie bilet na przejazd Luxtorpedą ma równowartość 38 bochenków chleba, a jeden bochenek kosztuje dziś 3 złote, to obecnie cena biletu na Luxtorpedę, na trasie Kraków - Zakopane, wynosiłaby 114 złotych - wywodzi Brandys.