Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wakacyjne rekordy lotniska w Balicach. Dokąd dolecisz z Krakowa?

03.08.2018 07:02 | 1 komentarz | 4 566 odsłony | Alicja Molenda

W lipcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 624 695 pasażerów, o 72 tys. więcej niż przed rokiem (+13%). Startów i lądowań było 4 585. O 9% więcej niż w lipcu 2017 roku. Lotnisko obsługuje 102 kierunki. Jedna trzecia to destynacje typowo wakacyjne.

1
Wakacyjne rekordy lotniska w Balicach. Dokąd dolecisz z Krakowa?
Fot. Wojciech Halota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

-  Najmłodszych podróżników (do 2 roku życia) najczęściej można było spotkać na trasach pomiędzy Krakowem a Londynem, Frankfurtem, Dublinem, Warszawą i Paryżem - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. Najwięcej najmłodszych pasażerów skorzystało z usług: Ryanair, easyJet, norwegian, Lufthansy, LOT i flyDubai.

Największy wzrost liczby pasażerów nastąpił na połączeniach do Chicago (od lipca LOT lata na tej trasie dwa razy w tygodniu) oraz do Dubaju, Aten, Madrytu i Burgas.

Łącznie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2018 roku krakowskie lotnisko obsłużyło 3 816 962 pasażerów, czyli o 17% więcej niż w ciągu analogicznym okresie ubiegłego roku.

W lipcu pasażerowie, którzy przylecieli do Krakowa z kierunków strefy Schengen, EOG oraz z Konfederacji Szwajcarskiej (dalej w skrócie ze strefy Schengen) mogli skorzystać ze ścieżki transferowej.

Latem prosto z Krakowa realizowane są 102 połączenia, 1/3 z nich to kierunku typowo urlopowe do 11 krajów, oferowane przez siedmiu przewoźników: Aegean Airlines, El-AL, flyDubai easyjet, Iberia, Ryanair oraz Vueling.
W porównaniu z poprzednim latem ilość miejsc oferowanych przez przewoźników na kierunkach wakacyjnych zwiększyła się o 45% (tj. o prawie 300 tys. miejsc). Jest to głównie zasługa oferowanych po raz pierwszy w sezonie letnim połączeń do: Lizbony, Burgas, Dubaju, Marsylii, Marrakeszu i Sewilli, a także zwiększenia częstotliwości rejsów do: Aten, Barcelony oraz Tel Awiwu.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bułgaria, Maroko, nowe połączenia do Francji oraz Hiszpania - cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów, którzy planują urlop prosto z Krakowa - powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. - W tym roku przewoźnicy oferują o niemal 60 tysięcy miejsc więcej na loty do Hiszpanii, to największy wzrost oferty spośród wszystkich wakacyjnych kierunków - dodał.
Pasażerowie Kraków Airport mogą skorzystać aż z 10 typowo wakacyjnych kierunków do Hiszpanii, są to: Malaga, Alicante, Barcelona - El Prat, Barcelona - Girona, Gran Canaria, Madryt, Majorka, Sewilla, Teneryfa i Walencja.
Coraz więcej pasażerów korzysta z urlopów we wrześniu i w październiku. W tym roku z oferty Vueling do Barcelony i Aegean Airlines do Aten będzie można skorzystać do końca października. Pasażerowie greckiej linii lotniczej mogą skorzystać z połączeń do stolicy Grecji, a następnie przesiąść się na loty Aegean Airlines do: Salonik; Heraklionu; Rodos; Santorini oraz na wiele innych greckich wysp.
Połączenia z Krakow Airport umożliwiają także loty do ciekawych krajoznawczo regionów takich jak m.in.: Andaluzja, Katalonia, Toskania, Kreta, Portugalia. Loty do położonej nad Oceanem Atlantyckim Portugalii umożliwiają również zaplanowanie surfingu - są tam dobre warunki zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych surferów, a średnie temperatury latem to około 27 stopni.
Do Kraków Airport powróciły kierunki czarterowe do: Bułgarii (Burgas, Warna), Grecji (Chania, Korfu, Rodos), Turcji (Antalya), Włoch (Palermo). Wycieczki np. do Dubaju oraz dalej (z flydubai) są dostępne również w ramach pakietów oferowanych przez biura podróży m.in. Exim oraz Best Reisen.

TURYSTYKA PIELGRZYMKOWA

Z krakowskiego lotniska są dostępne połączenia lotnicze umożliwiające w ciągu dwóch godzin dojazd do dziesięciu popularnych miejsc pielgrzymkowych w Europie: Lourdes; Ziemia Święta; Fatima; Loreto; Watykan; Canterbury; Chartres; Gorgano; Padwa czy Montserrat. Piętnaście połączeń oferowanych jest przez czterech przewoźników: easyJet, British Airways, EL AL, Ryanair.

KILKUDNIOWE WYPRAWY

Wielu pasażerów korzysta z możliwości wyjazdu na dłuższy weekend, wybierając krótsze kilkudniowe wyprawy - za to korzystają z nich kilka razy w ciągu roku. Dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym pasażerowie mogą też udać się na któryś z europejskich festiwali np. operowych w Monachium czy Festiwal Pucciniego w Toskanii; kulinarnych m.in. w: Bergamo, Edynburgu i Berlinie.W wakacje rock i muzyka elektroniczna zabrzmią podczas sierpniowych festiwali m.in. w Budapeszcie i Helsinkach.
#PROSTOzKRAKOWA warto wybrać się na kilkudniową wycieczkę np. do partnerskiego miasta Krakowa - Norymbergi, a także do Budapesztu, Pragi, Wiednia czy Kopenhagi.

CAŁY ŚWIAT W ZASIĘGU RĘKI
Od 5 lipca LOT oferuje dwa razy w tygodniu loty #PROSTOzKRAKOWA do Chicago. Czas przelotu to ok. 9 godzin. flyDubai (jeden z czterech nowych przewoźników na krakowskim lotnisku w 2018 r.), oferuje loty do Dubaju - największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na podstawie porozumienia (codeshare) flydubai z liniami lotniczymi Emirates pasażerowie krakowskiego lotniska mogą skorzystać z lotów do: Australii - Adelaide, Brisbane, Melbourne, Perth; Nowej Zelandii - Auckland czy do Zanzibaru. Podróżujący do Australii coraz częściej korzystają z wygody jednej przesiadki w Dubaju - zainteresowaniem cieszą się też loty do Tanzanii, Indii oraz na Sri Lankę.
Z kolei połączenia Ukraine International Airlines umożliwiają zwiedzenie Kijowa lub przesiadkę dalej do coraz bardziej popularnych wśród turystów Gruzji i Armenii.
Rejsy do największych lotnisk przesiadkowych w Europie, oferują: KLM do Amsterdamu - stamtąd zaś można wybrać się dalej, np. do Ameryki Południowej i na Karaiby; British Airways do Londynu -Heathrow; Skandynawskie Linie Lotnicze SAS do Kopenhagi i Sztokholmu, a stamtąd korzystając
z siatki przewoźnika można skorzystać z oferty połączeń na półkulę północną; Finnair do Helsinek,
a stamtąd do Azji. Siatka przewoźników zrzeszonych w grupie Lufthansa tj. Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS International Air Lines, umożliwia skorzystanie z szerokiej oferty połączeń lotnisk
w Monachium, we Frankfurcie, w Wiedniu i Zurychu. Brussels Airlines oferuje rejsy do Afryki przez lotnisko w Brukseli, zaś Norwegian do Ameryki Północnej przez Skandynawię.
Przewoźnicy oferujący loty z sezonie lato 2018
W sezonie letnim połączenia do stolicy Małopolski oferuje 21 przewoźników: Aegean Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, easyJet, EL-AL, Eurowings, Finnair, flydubai, Iberia, Jet2.com, KLM, Lufthansa, Norwegian, PLL LOT, Ryanair, SWISS International Air Lines, Skandynawskie Linie Lotnicze SAS, Vueling, Ukraine International Airlines oraz YanAir. W sprzedaży są już bilety na sezon zimowy - do przewoźników oferujących latem loty #PROSTOzKRAKOWA dołączą Transavia i Laudamotion.

INFORMACJE DLA PODRÓŻNYCH
Wyjazd na lotnisko warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Wskazówki dotyczące lotów #PROSTOzKRAKOWA oraz praktyczne wskazówki przed podróżą, pasażerowie znajdą w zakładce http://www.krakowairport.pl/pl/pasazer,c70/przed-podroza,c72/

Po przylocie do Kraków Airport, bez opuszczania strefy zastrzeżonej lotniska, pasażerowie mogą przejść bezpośrednio ze strefy przylotów do strefy odlotów z zastosowaniem obowiązujących procedur kontroli granicznej. Z udogodnienia korzystają pasażerowie podróżujący z bagażem podręcznym oraz pasażerowie, którzy przylatują ze strefy Schengen i w ramach jednej rezerwacji, posiadają bagaż rejestrowany nadany w porcie źródłowym do portu docelowego.

W lipcu rozszerzono też strefę parkowania przeznaczoną na rezerwacje online o kilkadziesiąt dodatkowych miejsc parkingowych na poziomie 2,5 parkingu wielopoziomowego, który znajduje się vis a vis terminalu pasażerskiego. Więcej informacji znajdą Państwo: TUTAJ.