Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Z rynku muszą zniknąć odkurzacze o większej mocy

30.08.2017 21:00 | 4 komentarze | 7 893 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Od początku września zaczną obowiązywać unijne przepisy zabraniające wytwarzania i importowania takich urządzeń o mocy większej niż 900 W. To kolejny krok w walce o czystsze powietrze.

4
Z rynku muszą zniknąć odkurzacze o większej mocy
Piotr Madeja przy sklepowym regale z odkurzaczami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem producentów już nie moc, ale innowacyjność w powiązaniu z jakością decyduje o skuteczności odkurzaczy.
Przekonuje o tym także Piotr Madeja ze sklepu Partner AGD RTV w Trzebini:

- Nowe, słabsze odkurzacze są tak samo sprawne jak te mające dużą moc. Producenci je bowiem uszczelnili, dołożyli odpowiednie przekładnie. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły, jak odkurzacze przemysłowe, ale generalnie moc nie świadczy dzisiaj o jakości. Warto zwracać uwagę na euroetykiety. Informują one m.in. o wydajności odkurzacza, zużyciu energii i klasie, zbieraniu z podłóg twardych (płytki, panele) oraz zbieraniu z dywanów. Za każdym razem im bliżej literki „A" tym odkurzacz jest wydajniejszy - mówi kierownik trzebińskiego sklepu i uspokaja, że odkurzacze większej mocy nagle nie „wyparują" ze sklepowych półek.

- To nie tak, że wejdzie nowa dyrektywa i z dnia na dzień znikną odkurzacze o większej mocy. Ten proces przez pewien czas będzie trwał. Magazyny muszą opustoszeć - mówi.

Dokładnie tak samo było kilka lat temu, gdy weszła w życie dyrektywa ograniczająca moc odkurzaczy do 1600 W.
- Długo jeszcze mogliśmy w sprzedaży spotkać urządzenia o wyższej mocy. Oczywiście dyrektywa nie dotyczy odkurzaczy przemysłowych - przypomina Madeja.