Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

PORADNIK. W niedzielę referendum w sprawie odwołania Marka Niechwieja

11.12.2015 22:17 | 0 komentarzy | 5 031 odsłon | red

Iść głosować czy nie iść? Co się stanie, gdy pójdziesz i zagłosujesz na tak, albo na nie? Co się stanie, gdy nie pójdziesz? Gdzie głosować? Na pytania „Przełomu" związane z referendalnym głosowaniem odpowiedzieli również burmistrz Chrzanowa i inicjatorzy referendum.

0
PORADNIK. W niedzielę referendum w sprawie odwołania Marka Niechwieja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy scenariusze

Co stanie się w Chrzanowie po 13 grudnia? Wszystko zależy od frekwencji. Aby wyniki głosowania były ważne, do urn musi pójść 3/5 osób głosujących w drugiej turze wyborów na burmistrza Chrzanowa. To 6.631 osób.

Jeżeli większość opowie się za odwołaniem, Marek Niechwiej przestanie być burmistrzem przed upływem kadencji. Nowy gospodarz gminy zostanie wyłoniony w wyborach, a do tego czasu Chrzanowem będzie zarządzał komisarz wskazany przez premier Beatę Szydło.

Drugi scenariusz jest taki, że przy wymaganej frekwencji większość głosujących da krzyżyk w okienku - nie. Tym samym zdecyduje, iż Marek Niechwiej powinien zostać na stanowisku. Wtedy rozwiązaniu ulegnie rada miejska i zarządzone zostaną nowe wybory do rady.

Jeśli do urn pójdzie mniej niż 6.631 osób, referendum będzie nieważne. Zostanie ten sam burmistrz i ta sama rada miejska.

Gdzie głosować
W niedzielę, 13 grudnia lokale do głosowania będą czynne od godz. 7 do 21. Siedziby obwodowych komisji referendalnych mieszczą się w tych samych miejscach, co podczas ostatnich wyborów parlamentarnych.

Szczegółowy wykaz okręgów, lokali i ulic, które są do nich przyporządkowane można znaleźć na stronie internetowej gminy www.chrzanow.pl w zakładce - Wybory/Referendum Gminne 2015.

Pod tym adresem znajduje się też treść obwieszczenia Komisarza Wyborczego w Krakowie i inne informacje dotyczące referendum, m.in. kto może wziąć udział w głosowaniu.

*****
Tygodnik „Przełom" przed referendum zadał burmistrzowi Markowi Niechwiejowi oraz inicjatorom przeprowadzenia referendum (jest nim Rada Miejska w Chrzanowie) trzy te same pytania, ustalając łączną objętość odpowiedzi każdej ze stron na 3.000 znaków.

ODPOWIEDZI BURMISTRZA MARKA NIECHWIEJA

1. Czy i dlaczego mieszkańcy gminy Chrzanów powinni/nie powinni wziąć udziału w referendum 13 grudnia w sprawie odwołania burmistrza Marka Niechwieja?
- „Nie idę na referendum, czas poświęcę Rodzinie". Zachęcam do tego wszystkich Mieszkańców Naszej Gminy.

2. Największe sukcesy i największe porażki burmistrza Marka Niechwieja w ciągu roku urzędowania.
- Naszych osiągnięć z  ostatnich miesięcy nie sposób zawrzeć w dopuszczonych przez redakcję 3.000 znaków.

3. Pięć powodów, dla których warto/nie warto odwołać burmistrza Chrzanowa Marka Niechwieja w trakcie kadencji.
- Pragnę kontynuować plany i zamierzenia, które od roku służą dobru mieszkańców. Chcę poddać się weryfikacji przez Mieszkańców Gminy po upływie czteroletniej kadencji.

ODPOWIEDZI INICJATORÓW REFERENDUM

1. Czy i dlaczego mieszkańcy gminy Chrzanów powinni/nie powinni wziąć udziału w referendum 13 grudnia w sprawie odwołania burmistrza Marka Niechwieja?
- Mając na sercu dobro Chrzanowa, mieszkańcy powinni wziąć udział w referendum. Jest to niezbędne, by Chrzanów powrócił na ścieżkę rozwoju. Odwołanie Marka Niechwieja pozwoli chrzanowianom wybrać nowego włodarza, gotowego poświęcić swoje umiejętności i zaangażowanie do budowania pozycji miasta i jego mieszkańców, a nie zajmującego się głównie próbami budowania swojego osobistego wizerunku, jak robi to obecny burmistrz. Bez pomocy mieszkańców Chrzanów zagrożony jest stagnacją, brakiem perspektyw oraz dalszym przyzwalaniem na nieodpowiedzialne rządzenie przez Niechwieja i jego zastępczynię.

2. Największe sukcesy i największe porażki burmistrza Marka Niechwieja w ciągu roku urzędowania.
- Jedynym „sukcesem" jest doprowadzenie do zjednoczenia wszystkich klubów radnych - ponad podziałami wokół inicjatywy referendalnej. Największe porażki to niespełnianie obietnic, brak konkretnych działań, popełnianie przestępstw, nieumiejętność budowania pozytywnych relacji ze współpracownikami. Niechwiej sam niczego nie zrealizował. Wszystkie inwestycje oddane w bieżącym roku zostały przygotowane (opracowanie projektów, dokumentacji, pozyskanie finansowania) przez poprzednie władze. Inwestycje unijne, z których słynął Chrzanów w poprzedniej kadencji, dzisiaj stoją w miejscu. Nikt nie słyszał, na jakim etapie jest przygotowywanie jakichkolwiek przedsięwzięć. W zamian słyszymy, że zadania będą finansowane wyłącznie ze środków własnych gminy. Niechwiej do momentu wyboru na stanowisko nie może pochwalić się żadnymi szczególnymi osiągnięciami zawodowymi. Nie ma doświadczenia samorządowego i doświadczenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Prowadzona przez niego działalność gospodarcza w 2014 r. przyniosła 1.135 zł straty. Pochwalić się za to może udziałem w różnych produkcjach serialowych. Jest oskarżonym w procesie karnym za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Kolejne zarzuty usłyszał w związku z podaniem nieprawdy w swoim oświadczeniu majątkowym. Osobowość Marka Niechwieja jest również problemem, bowiem jawi się jako człowiek, który lekceważy normy, reguły i zobowiązania społeczne. Nie posiada umiejętności utrzymywania trwałych relacji z innymi. Posiada również skłonność do obwiniania innych za swoje błędy. Czasami sprawia wrażenie, jakby urząd mylił mu się z planem filmowym, na którym ma rolę do odegrania.

3. Pięć powodów, dla których warto/nie warto odwołać burmistrza Chrzanowa Marka Niechwieja w trakcie kadencji.
brak zdolności do pełnienia funkcji,
brak działań zmierzających do pozyskania środków unijnych, z których Chrzanów słynął,
brak realizacji jakiegokolwiek własnego pomysłu,
nieumiejętność porozumienia się z radnymi, parlamentarzystami czy przedstawicielami innych samorządów,
jest oskarżony w procesie karnym za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu i posiada zarzuty karne za podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym.

*****
Od północy z piątku na sobotę do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godz. 21 obowiązuje cisza referendalna. W tym czasie nie wolno m.in. prowadzić agitacji (również w internecie) rozdawać ulotek czy podawać przewidywanych wyników referendum.