Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Marka Niechwieja

10.09.2015 18:32 | 20 komentarzy | 10 355 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

W czwartek chrzanowska rada miejska podjęła uchwałę w tej sprawie. W głosowaniu uczestniczyło siedemnastu radnych. Wszyscy byli za. Czworo nie przyszło na obrady.

20
Będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza Marka Niechwieja
Po sesji burmistrz krótko wypowiedział się dla Telewizji Kraków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Duża sala narad w magistracie była wypełniona po brzegi. Na miejscach dla gości siedziała spora grupa mieszkańców. Żaden nie wystąpił jednak ani w obronie ani przeciwko burmistrzowi. Marek Niechwiej na sesję przyszedł w towarzystwie sekretarz gminy Joanny Czarnoty. Zastępczyni ds. społecznych Beaty Wątor nie było.

Po otwarciu obrad przewodniczący RM Krzysztof Zubik odczytał projekt uchwały.
- Ustala się następującą treść pytania referendum: „Czy jesteś za odwołaniem pana Marka Niechwieja z funkcji burmistrza miasta Chrzanowa". Pod pytaniem umieszczone zostaną dwa warianty odpowiedzi: „tak" oraz „nie" - wyjaśniał Krzysztof Zubik.

Termin przeprowadzenia referendum, wzór i treść karty do głosowania oraz kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum określi Komisarz Wyborczy w Krakowie.

Lista zarzutów pod adresem Marka Niechwieja jest długa. Nie chodzi tylko o postawione mu zarzuty karne w związku z tym, że nietrzeźwy kierował samochodem, ale także o to, że nieodpowiedzialnym postępowaniem doprowadził do negatywnej rozpoznawalności gminy Chrzanów w całym kraju. Radni wytykają mu brak wiedzy i kompetencji, brak aktywności w kształtowaniu budżetu i wizji rozwoju gminy.

- W związku z powyższym radni negatywnie oceniają osobę burmistrza i nie widzą możliwości jakiejkolwiek dalszej współpracy - czytał w uzasadnieniu projektu uchwały radny Kamil Bogusz.

Burmistrz Marek Niechwiej zdecydował się odnieść do wszystkich stawianych mu zarzutów. Podkreślał, że są one bezzasadne.

- Analizując wniosek radnych oraz uzasadnienie do projektu uchwały należy uznać, iż moją największą winą jest to, że burmistrzem zostałem wybrany przez mieszkańców gminy Chrzanów w demokratycznych i bezpośrednich wyborach, a o przeprowadzeniu referendum chce zdecydować grupa radnych Rady Miejskiej w Chrzanowie wspierana przez wielkich przegranych ostatnich wyborów samorządowych. Nie będę uderzał w stół, żeby się jakieś nożyce nie odezwały - mówił Niechwiej.

W głosowaniu wzięło udział 17 z 21 radnych. Na sesję nie przyszły trzy osoby z Klubu Radnych PiS: Anna Kasprzyk, Paweł Szczypta i Stanisław Czarny oraz wiceprzewodniczący RM Marek Rokicki z PO.

Każdy z radnych głosował imiennie. Wszyscy opowiedzieli się za referendum.