Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kandydaci odpowiadają na pytania internautów

25.11.2014 23:09 | 41 komentarzy | 22 817 odsłony | Anna Jarguz

Przed telewizyjnymi debatami poprzedzającymi drugą turę wyborów burmistrzowskich, otrzymaliśmy od czytelników kilkadziesiąt pytań. W trakcie programu zadaliśmy tylko wylosowane. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi na wszystkie pozostałe. Kandydaci udzielili ich na naszą prośbę.

41
Kandydaci odpowiadają na pytania internautów
W drugiej turze zmierzą się Stanisław Szczurek i Adam Adamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy planuje pan podwyższenie albo obniżenie podatków od nieruchomości w gminie?

Podatki od nieruchomości w Gminie Trzebinia nie zostały podniesione od roku 2011. Również na 2015 zostały utrzymane. Na tym etapie gdy pozyskujemy sporo nowych inwestorów nie przewiduję podwyższenia podatków.

Jakie inwestycje planuje pan zrealizować w najbliższych latach?

Dla Gminy Trzebinia opracowaliśmy wspólnie z moimi współpracownikami z urzędu, w konsultacji Urzędem Marszałkowskim, Starostwem Powiatowym w Chrzanowie, Radnymi, Przewodniczącymi Rad Osiedlowych i Sołtysami program 20 inwestycji dotyczących całej gminy i umożliwiających pozyskanie na ich realizacje środków unijnych (przede wszystkim strefy gospodarcze).Druga grupa projektów dotyczy tematów lokalnych, na które możemy pozyskać środki z unii europejskiej, funduszy ochrony środowiska czy skarbu państwa. Trzecia grupa projektów to zadania, które musimy sfinansować w 100% ze środków własnych (głównie drogi gminne, oświetlenie ulic, dofinansowanie remontów dróg powiatowych) całkowita wartość planowanych inwestycji na lata 2015 do 2021wynosi 200 mln złotych z tego środki zewnętrzne do pozyskania to 100 mln złotych.

Czy na rynku w Trzebini zostanie przywrócony w pełni postój samochodów? Parking na rynku dla samochodów ożywi to miejsce. Jeśli są planowane imprezy na rynku to można w tym czasie ograniczać ruch.

Na Rynku w Trzebini nie zostanie przywrócone parkowanie samochodów, natomiast postój jest dozwolony. Dzisiejsze rozwiązanie jest rozsądnym kompromisem pomiędzy mieszkańcami Rynku, a przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w tym rejonie.

Podać konkretne działania, które będą realizowane przy planowaniu i budowie obwodnicy Trzebini w kierunku Krakowa (tzw. południowej) oraz Olkusza (wschodniej).

Obwodnica południowa Trzebini jest elementem drogi krajowej numer 79. Gmina chce wykonać odcinek tej obwodnicy w ramach budowy strefy aktywności gospodarczej przy węźle kolejowy pod warunkiem, że otrzymamy dofinansowanie na budowę tej strefy. Obwodnica wschodnia miasta winna być wybudowana przez Gminę Trzebinia ze środków unijnych przy wsparciu Wojewody Małopolskiego, obwodnica wschodnia gminy wybudowana przez Wojewódzki Zarząd Dróg powinna łączyć A4 z droga numer 79 i Olkuszem, omijając Lgotę.

Jakie planowane jest pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej do inwestycji w lokalne źródła odnawialne - kolektory słoneczne, fotowoltaiczne źródła OZE.

Trudno jest dziś odpowiedzieć na to pytanie skoro nie mamy przepisów regulujących temat „OZE".

Czy w bloku TBS-owskim, który ma stanąć 2016 r w Trzebini, dostaną mieszkania osoby, które złożą podanie o mieszkanie w Urzędzie Miasta w Trzebini? Czy zamieszkają tam osoby, które złoża podania do TBS w Chrzanowie?

Mieszkania w nowo powstającym budynku chcemy wykorzystać głównie dla zasobu komunalnego. Jeżeli są osoby, które złożyły podanie do TBS Chrzanów to postaramy się o rozwiązanie kompromisowe. Przypominam, że w tym rejonie TBS Chrzanów posiada jeszcze jedną działkę pod kolejny budynek. To potrzeby naszych mieszkańców zadecydują o przyszłych inwestycjach.

Dlaczego puste mieszkania puste komunalne nie mogą iść pod wynajem, tylko od razu są sprzedawane?

Gmina sprzedaje tylko te mieszkania ,które mieszczą się we wspólnotach mieszkaniowych.

Co zamierzają panowie zmienić, poprawić w trzebińskiej służbie zdrowia? Dlaczego nie ma w żadnej trzebińskiej przychodni dyżurów w soboty, niedziele, święta? Kto za to odpowiada?

Za dyżury w sobotę niedzielę i święta odpowiada firma wyłoniona w przetargu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Średnio dziennie z całodobowej opieki korzystają 2,3 osoby z Gminy Trzebinia .Podstawową opiekę zdrowotną świadczy w Gminie Trzebinia 10 przychodni sytułacja w podstawowej opiece ,za organizację której odpowiada Gmina jest stabilną ,opiekę świadczy na dzień dzisiejszy 6 firm . W nadchodzącej kadencji w dawnym szpitaliku przy Grunwaldzkiej powinniśmy stworzyć warunki do opieki dziennej i całodobowej dla osób starszych.

Czy w sprawie dzików, które namnożyły się w okolicach Trzebini i sieją spustoszenie niszcząc uprawy rolne i ogrody przydomowe, zamierza Pan Szczurek lub Pan Adamczyk coś zrobić?

Dziki, które namnożyły się są problemem nie trzebińskim ale ogólnopolskim.
Przede wszystkim tym powinni się zająć posłowie ,stworzyć prawne możliwości wsparcia przez Gminy większego odstrzału dzików. Jako Gmina bylibyśmy przygotowani do takich zadań.