Bezkonkurencyjne uczennice z Chrzanowa

16.03.2009 06:41 | 1 komentarz | 3 279 odsłony | red
265 uczniów ze szkół podstawowych , gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w kategoriach dziewcząt i chłopców zakwalifikowało się do finałowego etapu Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej , Gimnazjady i Licealiady w szachach indywidualnych. W pięknej sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Zakliczynie przez trzy dni rozgrywano finały i wyłoniono najlepszych szachistów wśród uczniów na rok szkolny 2008/2009. Nasz rejon był bardzo mocno reprezentowany.
1
Malvina Chrząszcz na podium

Wśród dziewcząt szkół podstawowych bardzo skutecznie zagrała Anna Mazur uczennica SP 8 w Zespole Szkół nr 1 w Chrzanowie, która zdobyła złoty medal Igrzysk. Szóstoklasistka z klasy sportowej SP 8 uzyskała 7,5 pkt wyprzedzając uczennicę krakowskiej szkoły punktacją pomocniczą. Paulina Pietrzyk z SP Rudno zajęła VI miejsce, Katarzyna Pabis z ZS nr 1 w Chrzanowie XII miejsce, Aleksandra Pawlak z ZS nr 1 XXIV miejsce. W kategorii chłopców koledzy z klasy Ani, Karol Perończyk i Andrzej Knapik równie dzielnie się spisali zdobywając odpowiednio srebrny i brązowy medal. Karol Perończyk wyprzedził minimalnie Andrzeja Knapika (obaj z dorobkiem 7 pkt). Dobrze wypadł w tym towarzystwie czwartoklasista z ZS nr 1 Bartłomiej Mazur zajmując IX miejsce z dorobkiem 6 pkt. Dawid Skowronek z SP Krzeszowice był XVII.

Po świetnym dniu w wykonaniu reprezentantów z podstawówek również gimnazjaliści pokazali, że ziemia chrzanowska to małopolska stolica szachów szkolnych. Od mocnego uderzenia zaczęła Malvina Chrząszcz uczennica drugiej klasy sportowej PG 4 w Zespole Szkół nr 1 w Chrzanowie. Chrzanowianka rywalizowała do końca z wicemistrzynią świata z Olkusza Aleksandrą Lach. W ostatecznym rozrachunku po ośmiu zwycięstwach i emocjonującym remisie pomiędzy sobą lepsza dzięki pomocniczej punktacji okazała się Malvina Chrząszcz i złoto Wojewódzkiej Gimnazjady powędrowało do Chrzanowa. O medal otarła się Joanna Byrka uczennica PG 2 w Zespole Szkół nr 2 w Chrzanowie. Zawodniczka przegrała ostatnią decydującą partię i zajęła IV miejsce w Małopolsce z dorobkiem 6 pkt. Agnieszka Pieczara z Zespołu Szkół nr 2 w Chrzanowie zajęła XVII miejsce, Paulina Karweta z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Chełmku zajęła XX miejsce. Na bardzo wysokim poziomie stały rozgrywki gimnazjalistów wśród których było aż 15 uczniów posiadających międzynarodowy ranking FIDE. Po dziewięciu rundach nasz reprezentant z PG 4 w Zespole Szkół nr 1 w Chrzanowie Daniel Sadzikowski uplasował się z dorobkiem 7 pkt na trzecim miejscu mistrzostw. Radosław Barski z Zespołu Szkół nr 2 w Chrzanowie zajął V miejsce z dorobkiem 6,5 pkt a Miłosz Lorek z Zespołu Szkół nr 1 uplasował się z 5,5 pkt na XII miejscu.

W zawodach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych było bez medali, ale Sabina Kuś z II LO w Chrzanowie zajęła X miejsce, Izabela Mędela z I LO była XII. Reprezentująca XX LO w Krakowie Maria Kuś z Alwerni zajęła IX miejsce.

W kategorii licealistów uczeń ZSE-M z Trzebini Kamil Teofilak zajął XVIII miejsce. XX był Szymon Michna a XXIII Jacek Prokop z I LO w Chrzanowie.

Dwa złota, srebro i dwa brązy czyli pięć medali z puli osiemnastu z możliwych do uzyskania w Igrzyskach , Gimnazjadzie i Licealiadzie trafiło do Chrzanowa a dokładniej do Zespołu Szkół nr 1. Podkreślić należy, że pozostali uczniowie nie znajdowali się na końcowych miejscach a raczej w pierwszej i drugiej dziesiątce. Zainteresowanie i zaangażowanie uczniów, coraz lepsze warunki do trenowania tej dyscypliny przynoszą wymierne efekty w postaci pozytywnej promocji Chrzanowa i powiatu jako przyjaznych dla utalentowanej młodzieży.