Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

Pelikan zamiast sygnalizacji świetlnej

21.07.2016 13:17 | 5 komentarzy | 6 419 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Piesi chodzą jak w labiryncie, choć z pełną świadomością którędy i dokąd zmierzają. Kierowcy muszą zwolnić, bo przed zebrami jest zwężenie jezdni. Na ulicy Krakowskiej w Chełmku drogowcy oddali do użytku bezpieczne przejście.

5
Pelikan zamiast sygnalizacji świetlnej
W środę mieszkańcy zaczęli korzystać z nowego przejścia dla pieszych na ulicy Krakowskiej w Chełmku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Nie wiem, czy to nie lepsze rozwiązanie niż sygnalizacja świetlna - ocenia Waldemar Rudyk z Chełmka. Przyznaje, że z podobnym rozwiązaniem spotkał się w Poznaniu.

W tym miejscu, przy pierwszych zebrach po wjeździe do centrum Chełmka od strony Libiąża, miejscowi od lat domagali się właśnie sygnalizacji. Przekonywali, apelowali, pisali pisma, założyli nawet grupę na Facebooku żądającą poprawy bezpieczeństwa na zebrach. W tym miejscu często dochodziło do groźnych wypadków.

Administrator drogi, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, nie był jednak przekonany do podobnego rozwiązania nawet po interwencjach lokalnego samorządu w tej sprawie. Teraz zdecydował się na przebudowanie przejścia. Wybrał wariant typu Pelikan, ze zwężeniem toru jazdy, azylem i „labiryntem" dla pieszych oraz lepszym oświetleniem.
- Wszystko razem ma poprawić bezpieczeństwo - zapewnia Roman Leśniak z ZDW.

- Czy to lepsze rozwiązanie niż sygnalizacja świetlna? Czas i statystyki pokażą. Administrator zamiast nałożyć ograniczenia na kierowców, nałożył je na pieszych, ale może to przyniesie pozytywne skutki. Obawiam się tylko, że kluczenie między barierkami może zniechęcić pieszych, ale obym był złym prorokiem - mówi Mariusz Sajak, który od dawna starał się o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.