Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Paliwa w hurcie droższe. Czy to koniec obniżek?

19.01.2015 16:35 | 3 komentarze | 3 579 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Ceny oleju napędowego i benzyny w rafineriach wzrosły. Odczuły to między innymi lokalne stacje.

3
Paliwa w hurcie droższe. Czy to koniec obniżek?
Michał Soszka tankuje jeden z samochodów, jaki zatrzymał się na stacji paliw w Bobrku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Twoim zdaniem w najbliższych tygodniach ceny paliw będą:

Jak informuje Polska Izba Paliw Płynnych, po pierwszych trzech tygodniach stycznia ceny benzyny, oleju napędowego i gazu są niższe od tych z końca 2014 roku. Jednak w cennikach polskich rafinerii przed weekendem benzyna podrożała średnio o 4 gr na litrze, a ON 2 gr/l. Czy to zapowiedź końca obniżek?

- Owszem mieliśmy do czynienia ze wzrostem, ale nie sądzę, by była to zapowiedź trwałych podwyżek. Po weekendzie otrzymaliśmy prognozy cen na najbliższy czas i nic nie wskazuje na to, by zaczęły się one piąć do góry, bo znów są niższe. Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z pewną stabilizacją, ale jak będzie dalej, trudno powiedzieć - stwierdza Maja Mizia ze stacji paliw przy Intermarche w Libiążu. Śmieje się, że wiele zależy od tego, co zrobi pan Putin.

Stabilizację potwierdza również Mateusz Bachowski ze stacji paliw w Bobrku.
- W hurcie paliwa raz są droższe, raz tańsze, ale generalnie sytuacja jest stabilna. Za jedną z ostatnich dostaw faktycznie trzeba było więcej zapłacić - mówi.

Specjaliści przewidują spadek cen paliw przynajmniej w pierwszym półroczu bieżącego roku.
- Nie wiem czy będą tak duże, jak w drugiej połowie ubiegłego roku, ale jest szansa, że jeszcze pójdą w dół. Druga połowa może być lekko wzrostowa, ale średniorocznie ceny powinny być niższe niż przed rokiem - podsumowuje Urszula Cieślak, dyrektor marketingu BM Reflex, spółki od 1991 roku prowadzącej biznes w obszarach usług konsultingowych dla branży paliw oraz handlu paliwami płynnymi. Przypomina, że wiele zależy od ceny ropy naftowej a także od mocy nabywczej złotego.