Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Dziadek Piłsudski czujnym okiem patrzy na Trzebinię

10.11.2018 19:55 | 5 komentarzy | 3 324 odsłony | Alicja Molenda

Na Rynku stanęło popiersie Józefa Piłsudskiego, jednego z największych autorytetów w stuletniej historii niepodległej Polski. W niedzielę, 11 listopada, będzie jego uroczyste odsłonięcie.

5
Dziadek Piłsudski czujnym okiem patrzy na Trzebinię
Naczelnik Józef Piłsudski spogląda na wschodnią stronę trzebińskiego rynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomnik Naczelnika ufundowało  miastu stowarzyszenie Trzebiński Ruch Społeczny Niezależność.

- Od paru lat o tym myśleliśmy, ale w tym roku podjęliśmy decyzję, że sprężymy się, przede wszystkim finansowo, i ten pomnik zrobimy - mówił prof. Zbigniew Bonderek, jeden z założycieli trzebińskiego Ruchu Społecznego Niezależność podczas prezentacji popiersia Józefa Piłsudskiego w Dworze Zieleniewskich. - Początkowo mieliśmy zamiar odsłonić ten pomnik na trzebińskim Rynku 15 sierpnia. Napotkaliśmy jednak na kilka przeszkód administracyjnych i ostatecznie zrobimy to 11 listopada, w Święto Niepodległości - dodaje profesor.

Autorem projektu odlewu i wykonawcą pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego jest Michał Wiśnios, wychowanek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wydziału odlewnictwa, z którym przez wiele lat związany był prof. Bonderek. Wiśnios jest też autorem niedawno odsłoniętego, monumentalnego pomnika Matki Boskiej Wniebowziętej na kościele w Zagórzu.

 

Piłsudski znany był Polakom jako Brygadier, Komendant Legionów, jako Dziadek. Skąd ten ostatni pseudonim?
Kiedy na początku naszego stulecia Piłsudski zaczął tworzyć związki strzeleckie oraz drużyny strzeleckie - realne podwaliny przyszłej armii polskiej - masowo garnęli się do nich młodzi ludzie. Naczelnik był od nich znacznie starszy. Traktowali go często jako sędziwego członka rodziny i tak nazywali. Dziadek Piłsudski był autorytetem, seniorem wielkiej rodziny legionowej.