Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Orlen Południe i samorząd wojewódzki chcą unijnych pieniędzy

08.01.2021 13:00 | 4 komentarze | 2 078 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Mają przygotować pilotażowe projekt z myślą o ochronie środowiska. To na nie chcą pozyskać unijne dofinansowanie.
4
Orlen Południe i samorząd wojewódzki chcą unijnych pieniędzy
FOT. UMWM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Porozumienie pomiędzy Orlenem i województwem zakłada ich współpracę do 2030 roku. Jej szczegóły mają zostać opracowane w tym roku. Liczą, że wspólnymi siłami uszczkną z puli tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który przewiduje dla Polski ponad 3,5 miliarda euro. Jeszcze nie wiadomo ile z tych pieniędzy trafi do Małopolski.

Przypomnijmy, że w tej chwili Orlen Południe w rafinerii w Trzebini rozwija technologie wodorowe. Produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma się rozpocząć w 2021 roku.
Również w tym roku w Trzebini ma ruszyć produkcja zielonego glikolu.
Oprócz tego trwa budowa pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Spółka rozpoczęła też program biogazowy, który zakłada stworzenie sieci własnych biometanowni.

- Orlen Południe coraz mocniej angażuje się w sektory, w których nadrzędnym celem jest ekologiczna produkcja. Rozwijanie naszego portfolio bioproduktów, paliwa przyszłości, zeroemisyjna energetyka czy efektywność produkcji - to podstawowe założenia transformacji spółki. W ten kierunek rozwoju doskonale wpisuje się produkcja paliwa wodorowego. Przecieramy w tym obszarze szlaki zarówno dla Grupy Orlen, jak i dla całego kraju. Nieustannie poszukujemy też nowych rozwiązań i zielonych technologii dla naszych zakładów produkcyjnych - powiedział podczas podpisywania umowy Marcin Rej, prezes zarządu Orlen Południe.