Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Nowy blok energetyczny w Jaworznie oddany do eksploatacji

14.11.2020 11:00 | 26 komentarzy | 4 205 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Energia z tego miejsca zaopatrywać będzie około 2,5 mln odbiorców z południa Polski.
26
Nowy blok energetyczny w Jaworznie oddany do eksploatacji
Fot. Tauron
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jak zapewnia Tauron, nowy blok będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego będzie znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 proc.

Nowy blok energetyczny ma moc 910 MW.
- Jest to też nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem w TAURON Polska Energia i deklaruje, że kolejne inwestycje będą skierowane na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

W grudniu mają zostać przeprowadzone analizy i badania na eksploatowanym bloku, po to, aby wartość emitowanych przezeń do środowiska substancji szkodliwych była możliwie jak najniższa.

Nowy blok nie będzie wymagał składowania ubocznych produktów spalania (UPS) - popiołów, gipsu czy żużlu. Zostaną one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Układy zamontowane w jednostce pozwolą na jej szybkie uruchomienie przy bezwietrznej pogodzie, co ma istotne znaczenie przy dynamicznie rosnącej mocy źródeł odnawialnych zależnych od warunków atmosferycznych.

Początkowo planowano zakończenie tej inwestycji w IV kw. 2019 r. Później termin przesunięto na 31 stycznia 2020 r. W trakcie zwiększyły się też koszty o ponad 50 mln zł. Ostatecznie inwestycja pochłonęła 4,5 mld zł.