Nie masz konta? Zarejestruj się

Chełmek

12,5 tys. maseczek dla potrzebujących. Szyją również w Chełmku

16.04.2020 17:30 | 3 komentarze | 4 964 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Spółdzielnia Socjalna Albert z Chełmka czy Społeczna21 z Krakowa - to tylko dwie z pięciu społecznych małopolskich firm, które do końca kwietnia uszyją 12,5 tys. wielorazowych maseczek higienicznych.

3
12,5 tys. maseczek dla potrzebujących. Szyją również w Chełmku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zostaną one przekazane instytucjom pomocy społecznej i ich podopiecznym.

Dzięki tej akcji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie wsparcie uzyskały firmy społeczne, które w związku z trwającym stanem epidemii doświadczyły drastycznego spadku przychodów. To pociąga za sobą ryzyko redukcji zatrudnienia czy nawet upadłości tych podmiotów.

- Chcemy zrobić wszystko, by chronić miejsca pracy i nie pozostawiać potrzebujących samych sobie - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Uszyte przez pracowników maseczki trafią do tych, którzy są szczególnie wrażliwi na zarażenie wirusem COVID-19, czyli do mieszkańców domów pomocy społecznej czy podopiecznych domów dziecka.

Pięć przedsiębiorstw społecznych z Małopolski to firmy, które działają przede wszystkim w branży usługowej, dając zatrudnienie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym: z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnym czy bezdomnym. Aktualnie, w związku z epidemią koronawirusa wiele z nich zanotowało duży spadek obrotów.

W ramach zlecenia przedsiębiorstwa społeczne zobowiązały się do zakupu materiału według podanej przez ROPS specyfikacji, a następnie uszycia maseczek w określonej ilości i dostarczenia ich do siedziby jednostki przy ul. Piastowskiej 32 w Krakowie.

Spółdzielnia Socjalna Albert z Chełmka działa od 2018 r. Zajmuje się wykonywaniem usług profesjonalnego niszczenia dokumentów dla firm i administracji publicznej. Zatrudnia osoby niepełnosprawne intelektualnie - byłych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Chełmka oraz ich oddziałów w Libiążu i na Dworach. Jej założycielami są Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Przyjaciół Fundacji Brata Alberta.

 

Przeczytaj też: 9 tysięcy złotych do każdego utrzymanego miejsca pracy