Nie masz konta? Zarejestruj się

Praca, biznes, edukacja

Związek śmieciowy ogłosił przetarg. Czy za wywóz odpadów zapłacimy więcej?

12.06.2019 15:59 | 3 komentarze | 3 027 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Międzygminny Związek Gospodarka Komunalna ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów z Chrzanowa, Libiąża i Trzebini. Oferty od firm przyjmowane są do 15 lipca.

3
Związek śmieciowy ogłosił przetarg. Czy za wywóz odpadów zapłacimy więcej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To będzie duże zlecenie, bo obejmuje teren trzech gmin. Wcześniej związek ogłaszał odrębne przetargi dla każdej gminy z osobna. Firma, która zdobędzie zlecenie, będzie też zobowiązana do utworzenia trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Czas obowiązywania umowy - od stycznia 2020 do września 2023. Dlaczego do września, a nie do końca 2023 roku?

- Okres świąteczno-noworoczny nie jest dobry dla zmiany wykonawcy. W tym czasie powstaje dużo odpadów. Jeśli zmienia się firma, która je wywozi, operacja wymiany pojemników bywa uciążliwa, tym bardziej zimą. Lepiej zrobić to we wrześniu, gdy odpadów nie zbieramy tak dużo jak w okresie świątecznym - tłumaczy Piotr Jaskólski, przewodniczący zarządu MZGK w Chrzanowie.

To od tego przetargu będzie zależeć, ile zapłacą za śmieci mieszkańcy trzech gmin po nowym roku. Niestety, istnieją obiektywne przesłanki, że wzrost cen może stać się faktem. Wzrosła i jeszcze wzrośnie tzw. opłata marszałkowska, czyli podatek ekologiczny, składowiska śmieci zostały objęte bardziej restrykcyjnymi przepisami przeciwpożarowymi, co skutkuje koniecznością - tak jak w przypadku ZGOK w Balinie - budowy nowego zbiornika przeciwpożarowego. W dziesiątkach polskich miast i gmin drożeje wywóz odpadów. Jak podaje Obserwator Finansowy, są to 30,60-procentowe podwyżki, ale bywają nawet 100-procentowe jak w gminie Laskowa koło Limanowej. Rekordzistka, gmina Krzywcza na Podkarpaciu, podniosła opłaty o 250 proc.

Ostatnio, w sąsiednim Jaworznie, też ogłoszono podwyżkę. Od lipca br. osoba segregująca śmieci zapłaci 22 zł miesięcznie za wywóz odpadów (dotychczas 15 zł). Ci, którzy śmieci nie segregują, zapłacą 43 zł za miesiąc (do tej pory 29 zł).