Czas przedświąteczny sprzyja zmianom, a nawet cudom. Oto kilka ostatnio zaobserwowanych. Na lokalnym podwórku mieliśmy dwa wydarzenia w ramach współzawodnictwa Chrzanów - Trzebinia.
W tym tygodniu postanowiłam zajrzeć do "katalogu niemocy", czyli prostych spraw, z którymi władze lokalne nie mogą sobie poradzić w sposób oczekiwany przez mieszkańców. Na pierwszy ogień rzucam tekstylia.
Są sprawy, z którymi zwykły człowiek, choćby nie wiem jak przedsiębiorczy, sam sobie nie poradzi. Nie podoła nawet wtedy, jak skrzyknie się z sąsiadami czy przyjaciółmi. To sytuacje, w których, żeby pchnąć je do przodu, potrzebna jest pomoc jakiegoś ciała dzierżącego władzę i posiadającego odpowiednie zasoby, np. pieniądze.
Kosić czy nie kosić - to temat, który dzieli Polaków jak szczepienia czy koronawirus. Może mniej w nim zapalczywości i argumentów z kręgu spiskowych teorii, ale też budzi emocje.
Śpiewać każdy może. Pamiętacie tę humorystyczną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty, a wyśpiewaną lata temu w Opolu przez Jerzego Stuhra? Przypomniałam ją sobie, gdy zobaczyłam oszpecony nowy mural na ścianie chrzanowskiego basenu.
W powiecie chrzanowskim wystartowały równolegle trzy duże, wielomilionowe inwestycje drogowe z ogromnymi dotacjami państwowymi. Jednych cieszą, innych niepokoją.
Przez ostanie miesiące sporo pisaliśmy o sąsiedzkich relacjach, chcąc je wzmocnić, bo gołym okiem widać, że mocno się rozluźniły. Obok tego problemu nie można przejść obojętnie.
To była prawdziwa łapanka. Telefony i nagabywanie: "Startuj! Nastał czas kobiet". Albo: "Startuj! Potrzebujemy ludzi z energią i pomysłami jak ty". Albo: "Startuj! Jesteś świetnie zorganizowana! Pogodzisz pracę, dom i samorząd".
Kampania wyborcza się rozkręca. Kandydaci na radnych obeszli wiele domów, zbierając podpisy poparcia na listach. Teraz patrzą na nas z banerów, rozdają ulotki, gazetki i skromne prezenciki: ciasteczka, rzeżuchę na święta, kwiatki, cukierki itp.
10-minutowy film przygotowany przez licealistów z II LO pt. "dePresja" powinien obejrzeć każdy. Rodzic i singiel, nastolatek i senior. Bo dla mnie nie jest to tylko film o samotności, braku akceptacji, depresji wśród młodych, ale o relacjach w ogóle.
2023 rok, za kilka dni przechodzi do przeszłości. Za sprawą październikowych wyborów pozostanie wyjątkowy. Abstrahując od ich wyniku, bo ten jednym daje powody do radości, innym wręcz przeciwnie (co jest normalne w demokracji), to niepodważalnie fenomenalne było pospolite ruszenie Polaków do urn wyborczych, pokazujące, że nie jest nam wszystko jedno.
Kiedy czytam o problemach finansowych lokalnych klubów piłkarskich (wracają jak bumerang to tu, to tam), nad którymi pochylają się i radni, i burmistrzowie, i różni działacze, zawsze towarzyszy mi refleksja dotycząca innych dyscyplin sportu i sportowców, dla których walka o pieniądze to chleb powszedni. Ale ich problemami nikt aż tak się nie przejmuje i nie są roztrząsane na tak szerokim forum.
Parkujemy na zakazach, bo jest za mało parkingów. A parkingów brakuje ze względu na słabą komunikację lokalną. Każdy, jeśli tylko ma taką możliwość, wybiera samochód dający mu mobilność.