Do poczytania - przelom.pl
Zamknij
1
,
Wiktoria Zieniewicz z Trzebini już zapisała się w historii polskiego futbolu. Wraz z reprezentacją kraju wywalczyła pierwszy awans na mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet.
,
Miejsce, przez które każdego dnia przewijają się dziesiątki osób z powodzenie mogłoby robić za scenerię horroru lub mrocznego kryminału. Mieszkający tu ludzie od lat walczą o poprawę wizerunku tego zakątka wsi oraz własnego bytu, zdominowanego przez hałas, wstrząsy i niszczejącą kamienicę.
8
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Jeszcze parę lat temu wiedli spokojne życie w swoich domach w Ukrainie. Mieli pracę, rodzinę i dach nad głową. Dziś mieszkają w ośrodku dla uchodźców w Chrzanowie. Większość z nich nie ma do czego wracać.
1
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Od czasu likwidacji gimnazjów wiemy, że uczniowie i nauczyciele borykają się z przeładowanymi podstawami programowymi. Zbyt mało czasu poświęca się na działania praktyczne, przygotowujące do funkcjonowania w dorosłym życiu - mówi Katarzyna Mitka, była dyrektorka SP w Sance, a obecnie II Małopolski Wicekurator Oświaty w rozmowie z Ewą Solak.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Uznana za najstarszą w Europie Środkowej pstrągarnia w Dubiu inwestuje w gospodarstwo rybackie. Wkrótce turyści będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury wkomponowanej w zabytkowe miejsce.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 115 lat chodzą w góry, aby pomagać potrzebującym. Dziś mają specjalistyczny sprzęt i są świetnie wyszkoleni, ale na samym początku ich kapitałem była głównie chęć pomocy. Monografię tej organizacji napisali małżonkowie z Krzeszowic Paulina Nowak-Szuster i Gabriel Szuster. Z kart książki przebija odwaga, ale i tragiczny los turystów i ratowników.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". W tym roku minęła 130. rocznica urodzin cara Borysa III. Bułgarski monarcha był nie tylko zamiłowanym maszynistą z uprawnieniami, ale na dodatek sam prowadził fablokowskie lokomotywy, które jego kraj importował w latach 30., kiedy maszyniści cieszyli się taką samą estymą jak dzisiaj piloci.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Izabela Tomal z Chrzanowa zaskoczyła uczestników i widzów teleturnieju muzycznego "Jaka to melodia", gdy nagle zaśpiewała znany utwór Sam Brown "Stop". Niedługo też będzie można ją zobaczyć w teledysku. Opowiada o tym w rozmowie z Ewą Solak.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Asia i Bartek Kuk z Chrzanowa od 10 lat podróżują po świecie. Od kilku miesięcy żyją w kamperze, przemieszczając się po Hiszpanii. Osiadły tryb życia to nie dla nich. Są podróżniczymi blogerami.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Przemek Ciszewski zawsze marzył, żeby być sławnym sportowcem. Dziś ma 16 lat i powoli realizuje swoje plany. Został powołany do kadry narodowej juniorów młodszych w piłce ręcznej. Sukcesy okupuje jednak rozłąką z rodziną, wielogodzinnymi treningami i ogromną dyscypliną. Tego uporu wiele osób mu zazdrości.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Aktorka i pasjonatka gotowania Joanna Brodzik spędziła kilka godzin na Dniu Kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, ale kończące imprezę spotkanie z szerszą publicznością było jak wisienka na torcie. Opowiadała ze swadą i humorem, a momentami z łezką w oku.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Harcerstwo ma sporą konkurencję w postaci rozmaitych zajęć tanecznych, muzycznych czy językowych. Ale się staramy. Dla wielu dorosłych jesteśmy nadzieją na to, że ich dzieci się uspołecznią, nauczą praktycznych rzeczy, choćby zmywania po sobie talerzy czy sprzątania - w rozmowie z Ewą Solak mówi pwd. Sławomir Lament, nowy komendant ZHP Hufca Chrzanów.
13
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Podczas wypraw mam ze sobą 5 kg młot, różne przecinaki, a także inne narzędzia do rozłupywania skał. Oprócz okolic Chrzanowa czy Krzeszowic często odwiedzałem również hałdy kopalń węgla na Śląsku - o swojej pasji zbierania skamielin w rozmowie z Ewą Solak opowiada Wiesław Szkopiński z Balina.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Tak samo jak Alosza Awdiejew ubolewam nad tym, co dzieje się teraz w Rosji i jak cierpi Ukraina. Mamy do czynienia z tragicznym zderzeniem cywilizacji - mówi w rozmowie z Agnieszką Filipowicz Nadia Siemek, artystka mieszkająca w Chrzanowie. Urodziła się w Rosji, ale ma też korzenie ukraińskie - jej tata pochodzi z Ukrainy. Za Rosją już nie tęskni. Ukrainę planuje odwiedzić po wojnie. Z Polską wiąże nie tylko swoją teraźniejszość, ale i przyszłość.
,
Z ARCHIWUM TYGODNIKA "PRZEŁOM". Pani dziecko ma zespół Downa. Takie słowa zawsze wywołują wstrząs, strach i ból. Monika Trybuś z Libiąża usłyszała je, gdy miała 26 lat i urodziła swoje pierwsze dziecko - syna Alana. Zabrzmiały dla niej jak wyrok. Drugi raz tak się poczuła po 16 latach, niedługo po tym, jak jej syn stanął przed komisją orzekającą o niepełnosprawności. Komisja uznała, że jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym, a nie znacznym. To oznacza, że pani Monice nie będzie już przysługiwać świadczenie pielęgnacyjne jako rekompensata za utracony zarobek, bo syn wymaga - zdaniem lekarza orzecznika - tylko częściowej pomocy innych osób. Tymczasem Alan nie potrafi się samodzielnie ubrać, nie pójdzie sam na zakupy ani nie przygotuje sobie samodzielnie posiłku.

OGŁOSZENIA PROMOWANE