Nie masz konta? Zarejestruj się

Informator

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych rośnie!

14.03.2014 09:51 | 0 komentarzy | 3 953 odsłony | red
2 680 zaakceptowanych wniosków na niemal 60 mln zł dofinansowania - to bilans pierwszych dwóch miesięcy programu Mieszkanie dla Młodych. Liczby są zatem dość obiecujące.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

2 680 zaakceptowanych wniosków na niemal 60 mln zł dofinansowania - to bilans pierwszych dwóch miesięcy programu Mieszkanie dla Młodych. Liczby są zatem dość obiecujące.

Kredyty hipoteczne z dofinansowaniem w programie Mieszkanie dla Młodych cieszą się dużą popularnością. Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (banku państwowego administrującego programem MdM), w pierwszych dwóch miesiącach lutego zaakceptowano niemal 2,7 tys. wniosków o dofinansowanie, na łączną kwotę niemal 60 mln zł. To oznacza, że średnio na jedno dofinansowanie zostanie przeznaczone ponad 22 tys. zł. Co więcej, już podpisano ponad 600 umów kredytowych.

Jak widać zatem, już teraz MdM wzbudza duże zainteresowanie. I to pomimo, iż na razie tylko 6 banków przyjmuje wnioski o dofinansowanie - PKO Bank Polski, bank Pekao, Alior Bank, Getin Noble Bank, GBS-Bank oraz Bank BGŻ. Ba, w styczniu w programie MdM były tylko 2 pierwsze banki.

Polaków nie odstrasza także szereg warunków, które należy spełnić aby cieszyć się z dofinansowania. Mowa między innymi do ograniczenia MdM tylko do nieruchomości z rynku pierwotnego, i to w odpowiedniej (trzeba szczerze przyznać - niskiej) cenie za 1 m2. Sprawia to, że mieszkań trzeba szukać z dala od centrów miast. Nie jest problemem także to, że wnioskodawca musi mieć mniej niż 36 lat (dokładnie - wniosek można złożyć do końca roku kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat) ani aby nabywane przez niego mieszkanie było jego pierwszym w życiu lokalem mieszkalnym posiadanym na własność. Z drugiej strony, z rynku dochodzą sygnały, iż odrzucane są między innymi wnioski na mieszkania spółdzielcze. Ustawa o Mieszkaniu dla Młodych nie reguluje dokładnie wszystkich scenariuszy w tym zakresie.

Warto pamiętać, że środków na dofinansowanie może zabraknąć. Ustawodawca ustalił roczne limity kwoty, która może zostać łącznie wypłacona. W 2014 r. wnioski przestaną być przyjmowane w momencie, gdy przyznane dofinansowanie na ten rok przekroczy 570 mln zł. Na razie, po dwóch miesiącach, z puli ubyło ok. 55 mln zł (kilka milionów z 60 mln zł już przyznanego wsparcia finansowego to środki do wypłaty dopiero w 2015, a nawet 2016 r.). Podobny limit na 2015 r., po przekroczeniu którego kolejne wnioski nie będą już przyjmowane) wyniesie ok. 679 tys. zł.
(z)