Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Wybierz się na spacer i zobacz historyczną ciekawostkę (WIDEO)

15.09.2018 11:00 | 0 komentarzy | 6 501 odsłon | Michał Koryczan

Niedaleko od zamku Lipowiec jest miejsce, o którego istnieniu nie każdy wie. To pozostałość po wydarzeniach sprzed przeszło trzystu lat. Warto je odwiedzić.

0
Wybierz się na spacer i zobacz historyczną ciekawostkę (WIDEO)
Mirosław Dudek obok szwedzkiego szańca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

To szaniec, czyli ziemna fortyfikacja, składająca się z wału i fosy. Znajduje się w linii prostej kilkaset metrów na północny wschód od zamku.

Obiekt o rozmiarach boiska piłkarskiego wybudowali Szwedzi, którzy w 1655 roku zajęli Lipowiec. Przez dwa lata stacjonował tu garnizon dowodzony przez ówczesnego gubernatora Krakowa Paula Würtza, niemieckiego wojskowego w służbie szwedzkiego króla Karola X Gustawa.

- Szaniec miał chronić Lipowiec przed natarciem wrogich wojsk od strony Chrzanowa i Płazy, bo zamek był nękany ciągłymi atakami. W efekcie Szwedzi w końcu skapitulowali i go opuścili - mówi Mirosław Dudek z Babic, pasjonat lokalnej historii.

Żeby dzisiaj uświadomić sobie, jak szaniec spełniał swoją rolę, trzeba sięgnąć do wyobraźni. Podczas potopu szwedzkiego fosa była znacznie głębsza niż dzisiaj. Zdobycie fortyfikacji, na której znajdowała się artyleria, było więc bardzo trudne. Trzeba pamiętać, że w XVII wieku zamkowe wzgórze nie było porośnięte wysokimi drzewami, jak dzisiaj.