Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Opisali wojenne losy, dostali wyróżnienie

18.06.2010 14:40 | 0 komentarzy | 3 429 odsłony | red
CHEŁMEK. Uczniowie z powiatowej "ósemki" znaleźli się wśród 60 zespołów wyróżnionych i nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie historii bliskiej, organizowanym przez warszawski ośrodek Karta. W tym roku uczestniczyła w nim rekordowa liczba ekip - 420.
0
Opisali wojenne losy, dostali wyróżnienie
Klaudia Czardyban, Piotr Zając, Anna Zając i Justyna Gworek, czyli uczniowie z Chełmka, którzy w Warszawie zdobyli wyróżnienie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CHEŁMEK. Uczniowie z powiatowej "ósemki" znaleźli się wśród 60 zespołów wyróżnionych i nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie historii bliskiej, organizowanym przez warszawski ośrodek Karta. W tym roku uczestniczyła w nim rekordowa liczba ekip - 420.

- Pierwsza myśl? Nie mamy żadnych szans - mówi Elżbieta Kubas, nauczycielka niemieckiego i opiekunka grupy. Jej podopieczni dostali wyróżnienie za pracę pt. "Wojenne losy mieszkańców Chełmka i okolic". Każdego roku historyczne zmagania organizowane przez Kartę obejmują inny wycinek polskiej historii. Zawsze jednak musi być on przedstawiony lokalnie.

- Idea nie sprowadza się do znalezienia, wycięcia i wklejenia konkretnych informacji. Trzeba dotrzeć do świadków, porozmawiać z nimi, zapytać jak w ich pamięci zapisały się historyczne już wydarzenia - obrazuje Kubas. W tym roku mieli to być świadkowie II wojny światowej, których nieustannie ubywa.

- Nie sądziliśmy, że kogoś znajdziemy. Jednak kolejne kroki przybliżały nas do spotkania z ludźmi pamiętającymi czasy wojny - mówi Anna Zając, uczennica drugiej klasy LO w Powiatowym Zespole nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku. Przypomina, że zaczęli szukać w księgach parafialnych, urzędzie, ośrodku kultury. W końcu udało się dotrzeć do konkretnej osoby, później kolejnej i kolejnej...

- Zaszokowały nas wypowiedzi rozmówców, ich wzruszenie i łzy - wspomina Justyna Gworek, uczennica drugiej klasy LO.

- Porozmawialiśmy z ośmioma osobami - dodaje Klaudia Czardyban, kolejna członkini chełmeckiej ekipy konkursowej.

Rozmowy dokumentował Piotr Zając, uczeń PZ nr 8.
(taj)