Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Ptasia grypa stwierdzona przy granicach powiatu chrzanowskiego. 16 miejsc zagrożonych

23.07.2023 12:03 | 4 komentarze | 10 219 odsłon | Alicja Molenda
Części gmin Alwernia, Babice, Chrzanów i Libiąż są zagrożone ptasią grypą. Pojawią się tam tabliczki ostrzegające przed wirusem atakującym drób. Gdzie dokładnie?
4
Ptasia grypa stwierdzona przy granicach powiatu chrzanowskiego. 16  miejsc zagrożonych
Wirus HPAI zagraża ptakom dzikim i hodowlanym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cztery martwe bociany znalezione na prywatnej posesji w połowie lipca w Przeciszowie w gminie Oświęcim, były zakażone wirusem ptasiej grypy. Z tego powodu Wojewoda Małopolski wprowadza obostrzenia w trzech powiatach Małopolski Zachodniej, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się epidemii wśród drobiu. Obostrzenia dotyczą też hodowców drobiu z części powiatu chrzanowskiego. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wirus moze rozprzestrzeniać sie także na inne zwierzęta: koty, psy, dlatego warto zadbać o to, aby w nadchodzącym czasie unikały kontaktu z drobiem.

Jakie miejsca w powiecie chrzanowskim znalazły się w strefie zagrożonej ptasią grypą?

 

 

  • 1. W gminie Libiąż miejscowości: Żarki, Gromiec, część południowo-wschodnia miasta Libiąż do ulic: Beskidzka, Krakowska, Oświęcimska, Chrzanowska
  • w gminie Chrzanów miejscowości: Pogorzyce, Płaza, południowa cześć miasta Chrzanów do ulicy
  • Szpitalnej oraz linii kolejowej nr 93
  • 3. w gminie Alwernia miejscowości: Kwaczała, Źródła, zachodnia część miejscowości Okleśna do ulic: przy Zalewie i Powiśle
  • 4. w gminie Babice miejscowości: Zagórze, Mętków, Babice, Jankowice, Olszyny, Wygiełzów, Rozkochów

 

Do przestrzegania zakazów i nakazów wynikajacyh z rozporządzenia wojewody, a także do monitorowania sytuacji aż do odwołania, zobowiązani są hodowcy drobiu, służby leśne, koła łowieckie, burmistrzowie i sanepid.

  • Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są drób oraz ptactwo dzikie. Wystąpienie przypadków tej choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami ptaków, wypłatą odszkodowań, kosztami jej zwalczania, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu drobiu oraz produktów pochodzących od drobiu.

    Grypa ptaków jest dużym zagrożeniem dla hodowli, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydawanych przez lokalne władze.