Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Muzeum na kółkach przyjedzie do Trzebini

02.07.2023 16:30 | 1 komentarz | 2 715 odsłony | Alicja Molenda
Przez trzy lipcowe dni jest okazja zapoznać się z wielokulturową przeszłością miasta i historią Żydów w Polsce, zobaczyć świetny film i posłuchać muzyki klezmerskiej.
1
Muzeum na kółkach przyjedzie do Trzebini
Oficjalny plakat Muzeum na kółkach.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Warszawskie Muzeum Żydów Polskich Polin pokaże w Trzebini dwie wystawy. Jedną na rynku, drugą w holu Trzebińskiego Centrum Kultury.  Kino Sokół zaprasza natomiast na niezwykły film Mikołaja Grynberga.

PROGRAM WYDARZEŃ w ramach projektu „Muzeum na kółkach”

5.07.

godz. 8:00-11:00 i 15:00-19:00 – wystawa „Muzeum na kółkach” POLIN - Rynek

godz. 13:00 – projekcja filmu „Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga i rozmowa z reżyserem (Kino „Sokół”)

godz. 18:00 – prelekcja Anny Sadło-Ostafin dot. judaików z Muzeum Regionalnego w Trzebini (Muzeum Regionalne, ul. Grunwaldzka 1)

6.07

godz. 8:00-11:00 i 15:00-19:00 – wystawa „Muzeum na kółkach” POLIN - Rynek

godz. 11:00 - spacer po mieście „Śladami trzebińskich Żydów” z dr Jolantą Piskorz (zbiórka – hol MBP, ul. Narutowicza 10A)

godz. 17:00 - wykład Sławka Pastuszki o synagogach „Słoń na ścianie synagogi” (Kino „Sokół”)

7.07

godz. 8:00-15:00 – wystawa „Muzeum na kółkach” POLIN - Rynek

godz. 16:00 - zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem (ul. Słowackiego 32)

godz. 19:00 - koncert muzyki klezmerskiej zespołu Klezmorim Trio (Dwór Zieleniewskich)

------------

5-7.07 - wystawa POLIN „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady. Polscy Sprawiedliwi” – hol TCK

 

O filmie

"Dowód tożsamości" to debiut reżyserski wybitnego pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga (finalisty Nagrody Literackiej "Nike", laureata Warszawskiej Premiery Literackiej). Grynberg to autor zbiorów opowiadań "Rejwach" (2017) i "Poufne" (2020) oraz niezwykle szczerych i przenikliwych rozmów zebranych w publikacjach "Ocaleni z XX wieku" (2012), "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i "Księga wyjścia" (2018)".

Właśnie te rozmowy stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga (reżyseria) i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (produkcja). Zaproszeni do udziału w nim bohaterowie znów mierzą się z pytaniami, ale tym razem przy włączonej kamerze. Dzięki temu konfrontujemy się nie tylko ze słowem, lecz także z emocjami.

Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Pierwszy raz Mikołaj daje również głos pokoleniu, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin. Film jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą?

Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest wyjątkowo trudna. Obfitowała w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę. Mikołaj Grynberg zadaje na scenie Muzeum POLIN nie tylko pytania swoim bohaterom. Także każdemu z nas.

Po emisji filmu w Trzebini rozmowę z reżyserem poprowadzi dr Katarzyna Pabis-Cisowska. Po spotkaniu będzie okazja otrzymania dedykacji od gościa. Nie będzie możliwości zakupu książek na miejscu, dlatego osoby zainteresowane dedykacją prosimy o przyjście na spotkanie z wcześniej nabytym egzemplarzem.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Partnerem lokalnym projektu jest Trzebińskie Centrum Kultury w Trzebini.

 

TUTAJ można podpisać petycję do włądz Trzebini dotyczącą ratowania trzebińskiej synagogi