Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zmiana czasu na zimowy. Pamiętajcie, by przestawić zegarki

29.10.2022 08:00 | 0 komentarzy | 1 904 odsłona | Agnieszka Filipowicz
W nocy z soboty 29 na 30 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Gdy zegary wybiją godz. 3:00 nad ranem, ich wskazówki powinniśmy cofnąć na godz. 2:00.
0
Zmiana czasu na zimowy. Pamiętajcie, by przestawić zegarki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zegarki będziemy przestawiać dwa razy w roku minimum do 2026 roku. Tak przewiduje rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zmiany czasu z marca tego roku.

Dyskusja o zasadności zmiany czasu toczy się od kilku lat. Najnowsze badania pokazują, że prawie 80 proc. Polaków jest jej przeciwnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii w poprzednich latach informowało, że pracuje nad przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego. Do tego zobowiązane były wszystkie kraje Unii Europejskiej. Pomysł odejścia od zmian czasu pojawił się na forum unijnym jeszcze przed wybuchem pandemii. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. Przeprowadzono nawet konsultacje w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od przymusu zmian czasu.

W zeszłym roli Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało jednak, że prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim. Na razie nie pozostaje więc nic innego niż przestawianie zegarków. To rodzi czasem pewne komplikacje. Jeden z przykładów: dziś w nocy pociągi PKP Intercity, podobnie jak w innych krajach Europy, będą mieć godzinny postój na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.

Czy wiesz, że...
Za pomysłodawcę zmiany czasu z zimowego na letni uznaje się autora konstytucji USA Benjamina Franklina. Gdy był ambasadorem w Paryżu zauważył, że z powodu niedostosowanej do pory dnia godziny, ludzie śpią, choć słońce jest wysoko, wieczorem zaś pracują, oświetlając pomieszczenia świecami. Franklin obliczył, że gdyby przesuwać czas na wiosnę „do przodu", a jesienią „do tyłu", można by w samym tylko Paryżu zaoszczędzić rocznie 30 mln kilogramów wosku, z którego robiono świece. Pomysł ten nie od razu został podchwycony. Pierwsi zrealizowali go Niemcy w 1916 roku. Obywatele ogarniętego wojną kraju mieli wcześniej chodzić spać, po to, by nie oświetlać swoich mieszkań po zmroku. Wkrótce zmianę czasu wprowadziły inne kraje europejskie.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, a potem obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.