Nie masz konta? Zarejestruj się

Rozkochów

To będzie trzecie podejście do likwidacji szkoły podstawowej

28.06.2022 15:00 | 4 komentarze | 5 489 odsłon | Michał Koryczan

Na zaplanowaną w środę, 29 czerwca sesję Rady Gminy Babice ma trafić uchwała w sprawie likwidacji podstawówki w Rozkochowie.

4
To będzie trzecie podejście do likwidacji szkoły podstawowej
Budynek SP w Rozkochowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To najmniejsza szkoła podstawowa w gminie. Ze względu na niewielką liczbę uczniów jest też najdroższa w utrzymaniu.

Podjęte przed laty próby zmiany organu prowadzącego oraz przekształcenia jej w filię szkoły w Babicach, a także zamknięcia placówki, były nieskuteczne

Rada Gminy Babice dwukrotnie podejmowała uchwały o zamiarze likwidacji SP w Rozkochowie.
Za każdym razem opinia Małopolskiego Kuratorium Oświaty była negatywna. Odwołania do Ministerstwa Edukacji Narodowej także nic nie dały.

W zakończonym niedawno roku szkolnym po raz kolejny nie udało się otworzyć w Rozkochowie klasy pierwszej. W efekcie do podstawówki uczęszczało już tylko 14 uczniów (do klas: siódmej i ósmej).

W przyszłym roku szkolnym naboru do pierwszej klasy też nie będzie. W dodatku rodzice pozostałych uczniów (uczęszczający ostatnio do siódmej klasy) postanowili przenieść swoje dzieci od września do podstawówki w Jankowicach.

Projekt arkuszy organizacyjnych z informacją o zerowej liczbie uczniów w Rozkochowie i powiększonej w Jankowicach, wójt wysłał do zaopiniowania Małopolskiej Kurator Oświaty. Opinia była negatywna. Wójt wysłał więc pismo z dodatkowymi wyjaśnieniami.

- Z odpowiedzi wynika, że nie ma czegoś takiego jako wygaszenie szkoły. Musi nastąpić formalna likwidacja, na którą kurator przecież się nie zgadzała. Tymczasem my posługujemy się terminem wygaszenie, bo takiego użył Minister Edukacji - tłumaczy Radosław Warzecha, wójt Babic.

Na zaplanowaną w środę, 29 czerwca sesję Rady Gminy Babice ma trafić uchwała w sprawie likwidacji podstawówki w Rozkochowie.

- Nie ma na co czekać. Byłoby absurdem, gdyby we wrześniu dyrektor przyszedł do szkoły, w której nie ma ani jednego ucznia. Co on tam będzie robił? - mówi Radosław Warzecha.


Czytaj również:

Gmina Babice i powiat chrzanowski dołożą pieniędzy do projektu obwodnicy

Autobusy ZKKM Chrzanów ponownie dojadą pod skansen

Kolarze pojadą przez powiat chrzanowski, na drogach będą korki

Lekkoatleci z Trzebini poprawili w Krakowie rekordy życiowe

Poznaliśmy finalistów turnieju o Puchar Burmistrza Krzeszowic

Uczniowie LO w Trzebini najlepsi w Małopolsce w zawodach „Sprawni jak żołnierze 2022"

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.