::addons{"type":"only-here"}
Plan ogólny gminy Chrzanów nie zostanie uchwalony w czerwcu, choć taki był pierwotny harmonogram. Burmistrz ogłosił rozpoczęcie ponownych konsultacji społecznych projektu. Powodem są liczne uwagi zgłoszone po pierwszym wyłożeniu dokumentu oraz wprowadzone na ich podstawie zmiany.
Gdy w ubiegłym roku trwało składanie wniosków i pierwsze konsultacje dotyczące planu ogólnego, zainteresowanie mieszkańców było umiarkowane. Tylko osoby świadome skutków, jakie nowy dokument może wywołać dla przeznaczenia ich nieruchomości, ruszyły do urzędu po decyzje o warunkach zabudowy. Uzyskanie tzw. WZ-ki przed wejściem w życie planu ogólnego może bowiem zabezpieczyć możliwość zabudowy działki nawet wtedy, gdy nowe ustalenia planistyczne będą mniej korzystne. O wzmożonym składaniu wniosków o warunki zabudowy pisaliśmy już w sierpniu ubiegłego roku w materiale „Szturmem po wuzetki”.
Zainteresowanie decyzjami o warunkach zabudowy pozostaje duże. W 2025 roku gmina Chrzanów wydała 327 decyzji o warunkach zabudowy i inwestycjach celu publicznego, odmawiając ich wydania jedynie w 8 przypadkach. Do końca kwietnia 2026 roku wydano już 142 takie decyzje, a odmów było 6.
Procedowanie Planu ogólnego przebiegało w gminie Chrzanów bez większych zawirowań. W przeciwieństwie np. do Trzebini, gdzie w trakcie kończących się właśnie konsultacji projekt tego planu wzbudził liczne kontrowersje (Siersza). W Trzebini był pięć otwartych spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, w Chrzanowie zorganizowano w ub. roku tylko jedno..
Dlaczego w Chrzanowie będą powtórne konsultacje?
– Po pierwszym wyłożeniu projektu planu było bardzo wiele uwag. Wiele z nich uwzględniłem, co miało wpływ na spore zmiany w dokumencie. W tej sytuacji służby prawne wojewody zasugerowały, aby przeprowadzić ponowne konsultacje najnowszej wersji projektu. Zrobiliśmy to i mieszkańcy mogą się teraz do niej odnieść. Uwagi można wnieść już tylko do wprowadzonych zmian – tłumaczy burmistrz Robert Maciaszek.
Wnioski do projektu Planu ogólnego gminy Chrzanów można było składać od 28 maja do 31 lipca 2024 roku. Wpłynęło 505 wniosków, a kolejne 70 po terminie. Podczas pierwszych konsultacji społecznych, prowadzonych od 5 listopada do 2 grudnia 2025 roku, mieszkańcy złożyli 298 uwag, a następnych 27 wpłynęło po wyznaczonym terminie.
Zgodnie z procedurą wszystkie uwagi rozpatruje burmistrz. Te, które uzna za zasadne, są uwzględniane w projekcie. Nierozpatrzone pozytywnie uwagi trafią pod obrady Rady Miejskiej, która będzie głosować nad każdą z nich oddzielnie.
Po zakończeniu konsultacji opublikowany zostanie raport podsumowujący ich przebieg wraz z wykazem zgłoszonych uwag, propozycją ich rozpatrzenia oraz uzasadnieniem.
Pierwotnie plan ogólny miał zostać uchwalony jeszcze w czerwcu. Nie oznacza to jednak zagrożenia dla całej procedury. Rząd wydłużył bowiem samorządom termin uchwalenia planów ogólnych do końca sierpnia 2026 roku.
Warto przypomnieć, że obecnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują jedynie 22,7 proc. powierzchni gminy Chrzanów. W samym mieście wskaźnik ten wynosi 31,9 proc. Dla pozostałych terenów podstawowym narzędziem umożliwiającym realizację inwestycji pozostają właśnie decyzje o warunkach zabudowy.
Mama menedżerka od zadań specjalnych
ale kto to jest?
hotin
09:37, 2026-05-30
Plan ogólny Chrzanowa wraca do konsultacji
Burmistrz na siłę chce przepchać niekorzystny dla mieszkancow plan ogólny. Ludzie korzystajcie z prawa i zgłaszajcie skargi i zastrzeżenia.
Organek
09:31, 2026-05-30
Pracownicy MCKiS w Chrzanowie wystąpili na scenie
Wielki szacunek!
Kera
09:18, 2026-05-30
Plan ogólny Chrzanowa wraca do konsultacji
To Przełom jest teraz organem informacyjnym Gminy Chrzanów? Bo ani na BIP ani na oficjalnym portalu Chrzanowa nie widzę żadnych informacji tych konsultacjach.
Leon T.
09:15, 2026-05-30
1 1
Na tak rozproszony Chrzanów zaproponowano mieszkańcom tylko jedno spotkanie? Poważnie? Gdzie są mieszkańcy, radni czy przedsiębiorcy, którzy tak krytykują działania w Trzebini, które jak się okazują, są o tysiąc lepsze z frontem do mieszkańców!
0 0
To Przełom jest teraz organem informacyjnym Gminy Chrzanów? Bo ani na BIP ani na oficjalnym portalu Chrzanowa nie widzę żadnych informacji tych konsultacjach.
0 0
Burmistrz na siłę chce przepchać niekorzystny dla mieszkancow plan ogólny. Ludzie korzystajcie z prawa i zgłaszajcie skargi i zastrzeżenia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz