Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Starzejemy się, rozwodzimy i pracujemy coraz dłużej

23.05.2022 17:00 | 0 komentarzy | 2 471 odsłony | Tadeusz Jachnicki
GUS przedstawił kolejne wstępne wyniki spisu powszechnego. Tym razem dotyczą one m.in. demografii.
0
Starzejemy się, rozwodzimy i pracujemy coraz dłużej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Dane nie dotyczą jeszcze powiatów czy gmin, ale znamy już informacje dotyczące województw. Jak wypada Małopolska na tle całego kraju?

60 proc. Polaków to mieszkańcy miast. To mniej niż podczas poprzedniego spisu, czyli w 2011.

Ubywa dzieci i młodzieży, a także ludzi w wieku produkcyjnym. Wyjątkiem są seniorzy. Tych w ciągu 10 lat przybyło 30 proc. Ponadto wolimy wieś niż miasto.

- Zwiększenie liczby ludności wiejskiej na niekorzyść miast w dużej mierze było spowodowane rozwojem ośrodków podmiejskich (najczęściej skupionych wokół dużych miast), które zostały zasilone młodymi ludźmi, byłymi mieszkańcami miast. W okresie międzyspisowym tempo przyrostu ludności wiejskiej wyniosło 1,2%, w miastach stopa ubytku kształtowała się na poziomie minus 2,8% - wyjaśniają analitycy GUS.

Małopolska jest jednym z czterech województw, w których w ciągu dekady przybyło mieszkańców. W ciągu dekady rozrosła się o prawie 100 tys. ludzi.

Warto też zwrócić uwagę, że nasze województwo to jeden z regionów, gdzie najrzadziej dochodzi do rozwodów. Najmniejszy udział osób rozwiedzionych odnotowano w województwie podkarpackim. Z kolei największy w województwach Polski zachodniej, tj. dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim.


Pełny udostępniony raport można przeczytać tutaj.