Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

5 wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

28.02.2022 09:15 | 0 komentarzy | 4 496 odsłony | Natalia Feluś
Z uwagi na niepokojące doniesienia związane z wojną widać, że w dzieciach rodzi się wiele pytań, wątpliwości i lęku. Psycholog Edyta Kocot-Sobanek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Chrzanowie podpowiada, jak rozmowy na temat wojny przeprowadzać w domu.
0
5 wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie
Temat wojny budzi niepokój także wśród dzieci. Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Po pierwsze nie łudźmy się, że dzieci nic nie wiedzą. Każdy usłyszał słowa wojna, atak, zagrożenie od kolegów czy koleżanek. Nie udawajmy, że nic się nie dzieje, ale też nie włączajmy alarmów najwyższego stopnia.
2. Dobrze jest nazwać dzieciom to co się dzieje w nas - że czytamy informacje, że dyskutujemy z innymi, że w Ukrainie zaczęła się wojna. Nie oglądajmy z nimi filmików z ataków, chrońmy je przed obrazami wojny, ale nie ukrywajmy podstawowych faktów. Nie zapraszajmy dzieci do wspólnego śledzenia treści dla nich zbyt trudnych.
3. Jeżeli widzimy, że dziecko jest zbyt przytłoczone, nie rozumie zaistniałej sytuacji i buduje ona w nim lęk szukajmy treści, które pokażą sprawczość rodzica. Informujmy, że stoimy na straży ich bezpieczeństwa i zrobimy wszystko, żeby je uchronić przed złem.
4. Nazywajmy emocje. To naturalne, że ludzie często się boją, pozwól dziecku wylać swój strach, nie oceniaj a racjonalizuj.
5. Dużo przytulaj, uspokajaj i planujcie wspólne wyjścia czy wyjazdy. Niech obecna sytuacja nie ogranicza wizji spokojnej przyszłości.