Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Rozpocznie się ratowanie cmentarza wojennego w Chrzanowie

29.03.2021 18:00 | 11 komentarzy | 2 415 odsłony | Łukasz Dulowski
Wojewoda małopolski przekazał 100 tys. zł na pierwszy etap rekonstrukcji cmentarza znajdującego się za kirkutem, w rejonie Borowcowej. A ostatnio Ministerstwo Kultury dołożyło 180 tys. zł.
11
Rozpocznie się ratowanie cmentarza wojennego w Chrzanowie
Ocalałe resztki cmentarza z czasów I wojny światowej, za kirkutem w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Do tej pory została zabezpieczona skarpa, przy której jest zlokalizowany cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Za te prace gmina zapłaciła 160 tys. zł.

W tym roku wojewoda małopolski przeznaczył 100 tys. zł, które ma pójść na wykonanie projektu rekonstrukcji tego obiektu w oparciu o archiwalne dokumenty oraz uzyskanie pozwoleń i uzgodnień. Zadanie to będzie realizować gmina.

Ostatnia, najnowsza informacja jest taka, że również Ministerstwo Kultury przekaże 180 tys. zł na opisywany cmentarz. Gmina starała się o 300 tys. zł.

Z cmentarza wojennego za kirkutem zachowały się fragmenty kamiennej piramidy i zarysy kwater. Zostało tutaj pochowanych 171 żołnierzy, służących w armii austro-węgierskiej, zmarłych w latach 1914-1915 na skutek ran, a także często w wyniku zachorowań na dur brzuszny czy cholerę.